Iranian Agriculture News Agency

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

لزوم خودکفایی و افزایش بهره وری در تولید گندم

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی تولید 13.5 تا 14 میلیون تن گندم در کشور در سال زراعی 1400-1401 خبر داد.

پیش بینی تولید 14 میلیون تن گندم در کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، سهراب سهرابی در همایش کشت محصولات پاییزه و جهش تولید در دیمزارها در آذربایجان غربی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با بیان اینکه ایران رتبه 12 تولید گندم در دنیا محسوب می شود، افزود: 12 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت محصولات زراعی است که از این میزان 34 درصد اراضی آبی گندم به شمار می رود.

وی با اشاره به کاهش چشمگیر بارشها در سال آبی جاری ادامه داد: متوسط بارش در کشور 240 میلیمتر است اما سالهایی که این میزان محقق شود کمتر اتفاق می افتد و در این راستا باید مدیریت  بهینه مصرف آب سرلوحه بخش کشاورزی باشد.

سهرابی با اشاره به پیش بینی هواشناسی در خصوص بارشهای کمتر در ماه های آبان و آذرماه سالجاری و نیز افزایش دمای هوا در غرب کشور، اظهار کرد: بر اساس پیش بینی ها زمستان امسال پربارش خواهد بود اما با توجه به کاهش ذخایر برفی و بارش در سالجاری باید از روش های آبیاری مدرن بهره بیشتری برد.

وی با تاکید بر خودکفایی در تولید گندم افزود: متوسط تولید گندم دنیا 700 تا 740 میلیون تن و تجارت گندم دردنیا 175 میلیون تن است که با توجه اینکه امکان واردات گندم امکانپذیر نیست باید در زمینه خودکفایی گندم به عنوان محصول کلیدی کشور اهتمام بیشتری داشته باشیم.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی متوسط مصرف سرانه گندم در اتحادیه اروپا را 107 تا 110 کیلوگرم اعلام و خاطرنشان کرد: متوسط مصرف سرانه گندم در کشور 165 کیلوگرم است که با توجه به بالا بودن مصرف سرانه باید در این زمینه مدیریت و برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.

وی میزان مصرف و بهره وری آب را به طور متوسط 900 تا هزار لیتر به ازای تولید هر کیلوگرم  گندم عنوان کرد و گفت: با اجرای روش های آبیاری مدرن از قبیل ماکرو می توان در زمینه افزایش تولید این محصول در کشور قدم برداشت.

سهرابی با اشاره به افزایش قیمت جهانی گندم و دانه های روغنی افزود: بر اساس بررسی ها از سال 2010 تاکنون قیمت گندم  دانه های روغنی 322 دلار به ازای هر تن است که ما را مجاب می کند عملکرد در واحد سطح این محصول را افزایش دهیم.

وی در خصوص مصرف کود در بخش زراعت کشور گفت: یکی از مباحثی که در سالهای اخیر مطرح می شود افزایش مصرف کود در بخش کشاورزی و بیشتر شدن بیماری های ناشی از آن است در حالی که به طور متوسط مصرف کود 231 کیلوگرم است در حالی که بر اساس توصیه تحقیقات آب و خاک این میزان باید 337 کیلوگرم باشد.

سهرابی با بیان اینکه متوسط مصرف کود در دنیا 307 و در کشورهای پیشرفته 500 کیلوگرم است، عنوان کرد: محصولات کشاورزی برای رشد و کیفیت برتر نیاز به کود و مواد ریز مغذی دارند و مصرف کود در ایران رقم بالایی نیست.

وی با اشاره به اقدامات مناسب انجام گرفته در زمینه تولید و تهیه بذرمناسب گندم در کشور نیز افزود: در سالهای اخیر تولید بذر از 290 هزارتن به 370 هزارتن افزایش یافته که تلاش داریم این میزان را به 500 هزارتن برسانیم.

سهرابی با بیان اینکه در حال حاضر دو میلیون هکتار از اراضی کشور به کشت گندم آبی و 4 میلیون هکتار به کشت گندم دیم اختصاص یافته است، افزود: پیش بینی می کنیم نزدیک14 میلیون تن گندم از اراضی کشاورزی کشور برداشت کنیم.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بحث خرید گندم در 7 سال اخیر به 8.5 میلیون تن رسیده ایم که تلاش داریم این میزان را در سالجاری افزایش دهیم گفت: از سال 97 تاکنون واردات گندم به صفر رسیده و تنها در سال 98 به دلیل خشکسالی رقم ناچیزی وارد شد.

استفاده از بذور لیبل دار، افزایش استفاده از آبیاری مدرن، مدیریت نحوه استفاده از کود، افزایش دوره های آموزشی و ترویجی، توجه به امنیت غذایی از موارد مورد تاکید توسط مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در این همایش بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید