Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: پیش بینی می شود در سال‌ زراعی جدید، 380 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت گندم پاییزه اختصاص یابد.

380 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی زیر کشت گندم پاییزه می رود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی با بیان اینکه در سال زراعی 1400-14001 در حدود 90 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم آبی و 290 هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم پاییزه می رود، افزود: متوسط عملکرد گندم آبی در سالهای اخیر 4.2 تن و گندم دیم 1.1 تن بوده است.

وی ادامه داد: در شرایط نرمال بارندگی ها، پیش بینی می شود در سال 1401 حدود 670 هزار تن گندم پاییزه از اراضی آذربایجان غربی برداشت شود که از این میزان 300 هزار تن به صورت خرید تضمینی و مابقی به صورت خود مصرفی کارخانجات صنایع تبدیلی و ... انجام گیرد.

کرامتی سیاست های کلی سازمان در جهت افزایش عملکرد، بستر سازی برای اصلاح الگوی کشت و توسعه پایدار گندم برشمرد و گفت: این سیاست ها با توسعه روش هایی مانند رعایت تناوب زراعی، کشت مستقیم با استفاده از بذور اصلاح شده و نیز رعایت زمان کشت به همراه مبارزه با آفات و بیماری ها محقق می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به کاهش بارندگی ها در سالهای اخیر، عنوان کرد: در این راستا کشت مستقیم، حفظ بقایای گیاهی در مزرعه، کشت فارونی و استفاده از لوله های تیپ در آبیاری مزارع آبی و دیم در اراضی در دستور کار قرار گرفته است.

وی قیمت مناسب خرید تضمینی، ایجاد تنوع در بذور مصرفی کشاورزان به خصوص در مناطق با خاک شور در سطح استان، تخصیص و ابلاغ به موقع اعتبارات برای اجرای طرح های الگویی، کمک های مالی دولت برای ترویج ماشین آلات نوین و اعتبارات لازم برای بالا بردن دانش فنی بهره برداران را از عوامل توسعه کشت و پایداری تولید و افزایش عملکرد گندم موثر دانست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص کشت دانه های روغنی پاییزه نیز در استان گفت: برنامه ابلاغی 9 هزار هکتار است که بذور تدارک شده تاکنون 21 تن انواع بذورهیبربد وارداتی داخلی و بذور گواهی شده بر اساس نیاز شهرستانها است.

وی با بیان اینکه کودهای مورد نیاز بر اساس برنامه ابلاغی و درخواست مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستانها تامین و تدارک شده است، اضافه کرد: همچنین هماهنگی های لازم با سازمان آب منطقه ای در راستای تامین آب برای اراضی پایاب سدها صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص پیش بینی سطح کشت محصولات علوفه ای پاییزه در استان گفت: امسال پیش بینی می شود 50 هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت جو دیم، یونجه، ماشک و خلر برود.

وی اظهار کرد: از این میزان 40 هزار هکتار زیر کشت پاییزه جو دیم، 300 هکتار یونجه، ماشک و خلر هر کدام 500 هکتار خواهد بود  که پیش بینی می شود 48 هزار تن جو دیم، دو هزار و 700 تن یونجه، هزار تن ماشک و هزار تن خلر از این مزارع برداشت شود.

کرامتی پایین بودن قیمت خرید تضمینی، کمبود بذر جو گواهی شده به خصوص جو دیم و آشنایی اندک کشاورزان با محصولات جدید ماشک و خلر را از مشکلات پیش روی کشت علوفه پاییزه در استان دانست و گفت: با توسعه مراکز تولید بذرجو در استان از یک واحد به 3 واحد، تامین بذور گواهی شده وارداتی، توصیه کشت به موقع به خصوص کشت جو دیم به صورت خشکه کاری از سیاست های سازمان برای حل این مشکلات  است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایحان غربی در خصوص کشت نخود در استان نیز گفت: پیش بینی کشت پاییزه نخود در سطح هزار هکتار در صورت تامین بذور مورد نیاز در سالجاری است که از سیاست های در دست اقدام در مورد کشت نخود، استفاده از نزولات آسمانی پاییزه و زمستانه،امکان کشت مکانیزه محصول و بالا بردن راندمان تولید محصول نسبت به کشت بهاره و استفاده از ارقام زودرس است.

کرامتی برگزاری کارگاه های آموزشی کشت کلزا برای کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی نقده، هماهنگی با اداره مکانیزاسیون جهت آماده سازی انواع کارنده ها در جهت کشت مکانیزه کلزا با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و اطلاع رسانی به موقع قیمت خرید تضمینی کلزا برای تمام شهرستانها را از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی استان در خصوص کشت پاییزه برشمرد.

وی نبود علف کش مناسب جهت مبارزه با علف های هرز هم خانواده کلزا، کاهش آبیاری سطحی وزیرزمینی، کاهش شدید مخازن سدها به خصوص در سد ماکو، شهید کاظمی و ... برای رهاسازی آب برای کشت های پاییزه در سطح شهرستانهای شوط، ماکو، پلدشت، میاندوآب و شاهین دژ، بالا بودن قیمت انواع کودهای فسفانه و پتاسه را از مهمترین مشکلات کشت کلزای پاییزه در استان عنوان و اضافه کرد: تامین به موقع بذور محصول، تامین و تخصیص اعتبار جهت کمک به خرید کودهای پایه، تخصیص علف کش یارانه دار برای علف های هرز پهن برگ به همراه پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش کم بهره از  اهم راهکارهایی اجرایی برای حل این مشکلات است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید