Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود تعداد 634 واحد صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی در استان، گفت: آذربایجان غربی با دارا بودن 234 واحد فرآوری با ظرفیت بیش از 4 میلیون تن محصول خام و 400 واحد سردخانه ای رتبه اول کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

آذربایجان غربی قطب صنایع تبدیلی و غذایی کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی ، در خصوص جایگاه صنایع تبدیلی و غذایی استان در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: 382 واحد سردخانه بالای صفر نگهداری میوه با ظرفیت سالانه 960 هزار تن و 18 واحد سردخانه زیر صفر با ظرفیت سالانه 16 هزار و 480 تن در سطح استان فعال است.

وی تصریح کرد: 23 واحد فعال فرآوری آبمیوه  و 12 واحد کنسانتره میوه با حداقل ظرفیت جذب 480 هزار تن میوه در استان وجود دارد.

کرامتی با اشاره به فعالیت 15 واحد تولید عرقیات گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی با ظرفیت 21 هزار و 525 تن در استان، گفت: آذربایجان غربی در زمینه بسته بندی خشکبار نیز با دارا بودن 43 واحد با ظرفیت بیش از 52 هزار تن فعال بوده ومحصولات تولیدی سایر استان‌های همجوار را نیز  فرآوری کرده واین محصولات از طریق مرزهای استان به کشورهای همسایه نیز صادر می شوند.

وی با بیان اینکه استان با داشتن 6 واحد فرآوری عسل، رتبه نخست تولید عسل کشور را دارا است، اذعان داشت : 12 واحد تولید انواع رب گوجه فرنگی با ظرفیت سالانه 250 هزار تن، 5 کارخانه تولید قند و شکر با ظرفیت تولید سالانه 2 میلیون تن قند و و 260 هزار تن شکر و 6 کارخانه تولید کود آلی بیولوژیک و حیوانی با ظرفیت تولید حداقل 26 هزار تن از دیگر پتانسیل های استان در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

کرامتی ادامه داد: آذربایجان غربی دارای 27 واحد خوراک آماده دام و طیور و آبزیان بوده که این واحدها با ظرفیت فرآوری سالانه یک میلیون و89 هزار تن ، بخش مهمی از خوراک مورد نیاز دام و طیورو ابزیان استان و استانهای همجوار را تامین می کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود 41 واحد انواع فرآورده های لبنی با ظرفیت 77 هزارو 825 تن فرآوری شیر در استان ، یاد آور شد : تعداد 14 واحد کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتارسالانه بیش از 285 هزار قطعه طیور در سطح استان فعال است.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی می‌تواند نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصاد کشاورزی ایفا کند و تأثیر قابل توجهی در توسعه پایدار این حوزه ، کاهش ضایعات و افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار در مناطق روستایی استان داشته باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید