Iranian Agriculture News Agency

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

برداشت خربزه تلخ در ارومیه آغاز شد

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی و افزایش ارزش افزوده تولیدات در بخش کشاورزی، برداشت خربزه تلخ از یک واحد گلخانه ای در شهرستان ارومیه آغاز شد.

 فعالیت ۲۰۷ واحد گلخانه ای در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، جعفر وحدت در حاشیه بازدید از روند برداشت محصول گلخانه ای خربزه تلخ ( کارلا) در ارومیه با اعلام این خبر اظهار کرد: ۲۰۷ واحد گلخانه ای در استان فعال است که ۶۰ هکتار مساحت زیرکشت این وحدها است. 

وحدت ادامه داد: علاوه بر کشت محصولات سبزی و صیفی و گل شاخه بریده...، گیاهان دارویی نیز در این واحدها کشت می شود که واحد مذکور در زمینه تولید خربزه تلخ فعالیت می کند.  

وحدت تاکید کرد: این گلخانه در سطح ۸۰۰ متر مربع احداث شده است که در هر متر مربع حدود ۱۶ تا ۲۰ کیلو محصول تولید می شود و در هر دوره نیز می توان ۱۶  تا ۱۸ تن محصول برداشت کرد. 

وی خاطر نشان کرد: در این واحد زنجیره تولید اعم از تولید نشا ،کشت، پرورش و تولید محصول،بسته بندی، فرآوری و..... نیز وجود  دارد.

محصولات فرآوری شده از خربزه تلخ در واحد مذکور عبارتند از هسته خشک شده، برگ و میوه خشک شده ، مارمالات  و روغن بوده که برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. 

لازم به ذکر است که میوه‌ای که در برخی از کشورهای آسیایی با نام کدو و خربزه تلخ شناخته شده، این روزها در فضایی به وسعت ۸۰۰ متر مربع در روستایی واقع  در ۹ کیلومتری شهرستان ارومیه با همت یک سرمایه گذار، مرکز رشد جهاد دانشگاهی و نیز سازمان جهاد کشاورزی به عنوان یک واحد فن آور و دانش بنیان به مرحله تولید و فرآوری رسیده‌است تا فصل دیگری در رونق تولید و اشتغال با محوریت گیاهان دارویی در شهرستان ارومیه آغاز شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید