Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

پرداخت بیش از ۹۹ درصد مطالبات کلزاکاران استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، از خرید تضمینی بیش از 3 هزار و ۷۰۰ تن دانه روغنی کلزا از ابتدای زمان برداشت دانه روغنی کلزا از مزارع استان تا کنون خبر داد .

خرید تضمینی بیش از ۳۷۰۰ تن دانه روغنی کلزا از زارعین آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی با اعلام اینکه ارزش کلزای خریداری شده در استان بیش از۴۰ میلیارد ریال است، گفت: بیش از ۹۹ درصد مطالبات کلزاکاران استان بابت فروش تضمینی محصول تاکنون پرداخت و تسویه حساب شده است.

کرامتی با بیان اینکه در مجموع ۶۰ درصد  این میزان کلزای خریداری شده مربوط به  شهرستان نقده است، اضافه کرد: شهرستان‌های نقده، میاندوآب ،بوکان، پلدشت، شاهین دژ ، پیرانشهر، شوط، اشنویه و مهاباد بیشترین میزان سطح زیر کشت و تولید این محصول در سال جاری را به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا 110 هزار ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: برداشت کلزا از 20خرداد ماه درمرحله اول از سطح مزارع پلدشت آغاز شده و بعد از آن در سایر شهرستان‌های استان شروع شده است که تعداد 7 مرکز خرید دولتی نیز در سطح شهرستان‌های پلدشت، نقده، پیرانشهر،مهاباد، بوکان و میاندوآب و شاهین دژ جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است.

 وی ادامه داد: این میزان از کلزای خریداری شده از، سطح یکهزار و۸۵۰ هکتار از مزارع قابل برداشت ، از مجموع دو هزار و 250 هکتارسطح زیر کشت این محصول  در استان برداشت  و برای تحویل به کارخانه‌های تولید روغن بارگیری و ارسال شده است.

این مسئول با بیان اینکه بیشترین میانگین عملکرد تولید این محصول درهر هکتار در سال زراعی جاری از مزارع شهرستان میاندوآب با ۳۵۸۰ کیلوگرم در هر هکتار گزارش شده است، ادامه داد: امسال بذر یارانه‌ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه‌های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه‌ای در اختیار زارعان قرار داده شده است  و 40 دستگاه کمباین نیز در این زمینه آماده سازی شده بود.

کرامتی ضمن تقدیر از زحمات کلزاکاران استان برای کمک به رسیدن به خودکفایی کشور در تولید دانه های روغنی ، از آنان درخواست کرد از هم اکنون نسبت به آماده سازی مزارع و مکان یابی برای کشت در سال زراعی جدید اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد : احتمال افزایش قابل ملاحظه قیمت خرید تضمینی کلزا هم در سال زراعی جدید توسط شورای عالی اقتصاد وجود دارد و از هم اکنون تمامی نهاده های مورد نیاز اعم از بذور هیبرید داخلی و خارجی و سایر نهاده ها و ماشین آلات مورد نیاز تامین و برای کشت در سال زراعی جدید آماده سازی شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید