Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی خوی :

مدیر جهاد کشاورزی خوی گفت: برداشت ژل رویال با ارزش‌ترین محصول رنبورعسل از زنبورستان‌های شهرستان خوی قطب اول تولید عسل در کشور آغاز شد.

برداشت ژل رویال از زنبورستان‌‌های شهرستان خوی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، سه جوان  زنبور دار در بخش صفائیه خوی  به عنوان زنبور دار پیشرو در صنعت زنبور داری پس از دو سال آموزش و مهارت آموزی علمی اقدام به تولید محصول ژل رویال در کنار برداشت عسل از زنبورستان های شهرستان خوی کرده‌اند.

علی اصغرامینی مدیر جهاد کشاورزی خوی در این زمینه گفت: شهرستان خوی با داشتن ۴۵۰ هزار کندوی زنبور عسل و تولید سالانه ۱۲ هزارتن عسل قطب اول تولید این محصول در کشور است.

وی با بیان اینکه ۵۰در صد عسل استان و۱۳ درصد عسل کشور در زنبورستان های خوی تولید می شود ، ادامه داد: رویکرد جهاد کشاورزی خوی خروج از تک محصولی و ورود به عرصه تولید چند محصولی از جمله ژل رویال ؛ گرده و زهر زنبور وبره موم در صنعت زنبورداری  است.

وی افزود : سه جوان علاقه مند خویی موفق شدند بعنوان پیشرو در این صنعت سال گذشته ۶۰ کیلو کرم ژل رویال برای اولین بار در خوی تولید کنند و امسال برای تولید۹۰,کیلو کرم برنامه ریزی کرده اند.

فکری مدیر عامل بزرگترین تشکل زنبور داری کشور در خوی هم از برنامه ریزی منسجم این شرکت برای حمایت از فعالان صنعت زنبورداری برای تولید محصولات متنوع از زنبورستان های شهرستان  خبر داد وگفت؛ این شهرستان در تولید عسل به بالاترین سقف تولید دست یافته و اکنون زمان آنست که زنبورداران به موضوع ارزش افزوده صنعت زنبور داری  با تولیدات متنوع سوق داده شوند.

وی افزود:, هرکیلو گرم  ژل رویال در کشور ۱۵ میلیون تومان است در حالیکه هرکیلو عسل در بازار ۶۰هزار تومان قیمت دارد لذا برای دست یابی به ارزش افزوده بالا ، زنبورداران باید با تولید ژل رویال و سایر محصولات پای به عرصه کسب و کار جدیدی بگذارد تا از بازارهای جهانی عقب نمانند.

فکری وجود بزرگترین تشکل زنبور داری کشور با بیش از۳هزار  زنبوردار عضو را ظرفیتی بسیار بزرگ برای دستیابی به اقتصادی پویا در عرصه زنبورداری دانست وگفت: هدف گزاری ما برای تولید  ژل رویال  برای ۵سال آینده، ۲۰تن در سال است.

وی وجود مرکز تحقیقات و پژوهشگران  را یک اصل مهم در زنجیره تولید عسل مرغوب و ژل رویال باکیفیت دانست و تصریح کرد: مرکز تحقیقات  زنبور عسل شمالغرب کشور در خوی که سالهاست بدلایل مختلفی تعطیل شده برای تولید ملکه ویژه ژل رویال  باید فعال سودو به جرخه تولید عسل و محصولات جانبی بازگردد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید