Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی خوی مطرح کرد :

مدیر جهاد کشاورزی خوی از افزایش 15 درصدی سطح زیر کشت گل محمدی در شهرستان در سال جاری خبر داد و گفت : برداشت گل محمدی از گلستانهای این شهرستان که به عنوان قطب تولید این محصول در آذربایجان غربی به شمار می رود، آغازشده است.

افزایش 15 درصدی کشت گل محمدی در شهرستان خوی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، علی اصغر امینی گفت :در بیش از 155 هکتار از باغات منطقه گل محمدی کشت شده که نسبت به سال گذشته 20هکتار، افزایش نشان می دهد .

امینی افزود : با ارائه برنامه ها و خدمات ترویجی و توزیع نهال های یارانه دار گل محمدی به ارزش 300 میلیون ریال پیش بینی می شود امسال با برداشت 4.5 تن در هر هکتار در مجموع 610 تن محصول گل تر محمدی از گلستانهای خوی برداشت شود.

وی گونه های گل محمدی کشت شده در خوی را از نوع رقم های خاردار ریز کوتاه و بزرگ و توده های محلی عنوان کرد واضافه کرد:گل محمدی خوی از نظر کیفیت و عطر و اسانس در جهان کم نظیر است.

امینی تاکید کرد: همچنین گل محمدی خوی مشتریان فراوانی در استانهای همجوار و کشورهای همسایه دارد بطوریکه 80 درصد این محصول بصورت خشک یا تر به تبریز ، ارومیه ، و کشورهای عراق ، جمهوری آذربایجان و ترکیه صادر می شود .

وی یاد اور شد : از سالیان دور گذشته گل محمدی در حاشیه باغات میوه کشت می شد، اما در سالهای اخیر با اقبال بازار و رغبت باغداران مزارع و باغات فراوان گل محمدی در مقیاس بزرگتر در این شهرستان ایجاد شده است

لازم به ذکر است که گل محمدی در آذربایجان غربی به قیزیل گول مشهور است و در ادبیات و فرهنگ مردم نیز جایگاه خاصی دارد. قیزیل گول خوی نیز از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است و در درمان زخم معده ، ضعف عمومی ، بیماریهای صفراوی ، اسهال و جلو گیری از صرع و تقویت قلب بسیار مفید است .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید