Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان‌غربی مطرح کرد:

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان‌غربی گفت: ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی غبارخیز استان از حالت بحران خارج شدند.

۴۵۰ هزار هکتار از اراضی غبارخیز آذربایجان‌غربی از حالت بحران خارج شدند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، هادی قاسمی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی با قابلیت غبارخیزی در سال ۱۳۹۹ در استان در وضعیت بحرانی بودند، افزود: ۲۵۰ هزار هکتار از این اراضی به نیمه بحرانی تبدیل شدند و ۲۰۰ هزار هکتار هم از اراضی نیمه بحرانی در اثر قرق و اقدامات حفاظتی به اراضی عادی تبدیل شدند.

قاسمی تصریح کرد: این تبدیل وضعیت اراضی در حالی صورت گرفته است که اراضی غبار خیز اطراف دریاچه ارومیه به شدت در معرض رسوب گذاری و فرسایش بادی بوده است.

وی با بیان اینکه هفت اکیپ مسئولیت کنترل و نظارت بر چرای غیر مجاز و زودرس را برعهده دارند، ادامه داد: بازرسی اراضی به تعداد سه هزار و ۶۴۴ فقره پرونده در سال ۱۳۹۹ به مساحت سه هزار و ۳۰۰ هکتار تشکیل شد و از این میزان ۲ هزار و ۶۲۲ فقره پزونده با مساحت ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار خلع ید و بازپس گیری شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ادامه داد: در خصوص گردو غبار نیز اعتبار هزینه شده در سال ۱۳۹۹ بیش از ۵۰ میلیارد ریال بوده است.

به گفته وی براساس تحقیقات انجام شده با سایر مجامع تحقیقاتی و دانشگاهی این اداره کل توانسته است در راستای کنترل گردو غبار ۱۰ برابر بیش از حد انتظار گردو غباررا کنترل نماید.

قاسمی اضافه کرد: برای حفاظت و قرق اراضی در سال ۱۴۰۰ نیز بیش از ۸۶ نفر نیروی گشت یگان حفاظت و ۳۹ اکیپ گشت مراقبت داریم که در همه شهرستانها فعال هستند.

وی بیان کرد: کارهای شاخصی چون جلوگیری از چرای زودرس از جمله فعالیت های این یگان بوده است و پرونده های متنوعی نیز در قالب ۷۰۰ فقره با بیش از ۱۰۰ هزار واحد دامی غیر مجاز و ۶۵۰ پرونده با مساحت افزون بر ۹۰۰ هکتار به مراجع قضایی تحویل شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید