Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : امسال بر اساس قرارداد های منعقد شده با چغندرکاران ، بیش از۳۴ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند می رود.

در بیش از ۳۴ هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی چغندر قند کشت می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، جعفر وحدت افزود: در سال جاری، طرح توسعه کشت چغندرقند با رعایت محدودیت توسعه کشت داخل حوضه آبریز دریاچه ارومیه و با اولویت افزایش تولید در شمال استان اجرا می‌شود. 

وحدت تصریح کرد: چغندرکاران در سطح ۳۵ هزار و ۷۹۱هکتار برای کشت چغندرقند با کارخانجات استان قرارداد بسته اند که تاکنون بیش از۳۴ هزار و ۳۲۸ هکتار از مزارع کشت شده است و در حدود ۲۸ هزار هکتار نیز از مزارع کشت شده از وضعیت سبز مطلوبی برخوردارند.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کشت نشایی چغندر قند در جهت کاهش مصرف آب در مزارع، اضافه کرد: برنامه ریزی برای کشت ۹۰ هکتار نیز به صورت نشایی انجام شده است که در روزهای آتی از خزانه به مزارع منتقل وکشت شوند.

وحدت افزود: کشت چغندرقند در مزارع  از ۲۷ اسفندماه ۹۹ در استان آغاز شده و تا ۲۰ اردیبهشت ماه به طول می انجامد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب‌های مهم تولید چغند قند در کشور است، گفت : امسال بر اساس قرارداد های منعقد شده با چغندرکاران، بیش از ۳۴ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند می رود.

وحدت بیان کرد: افزایش عملکرد در واحد سطح را از مهمترین راهکارهای افزایش تولید چغندر قند در حوضه دریاچه ارومیه با بهره گیری از نظر کارشناسان کشاورزی در سال جاری اعلام کرد. 

آذربایجان غربی به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و دارا بودن ۵ کارخانه قند د شهرستانهای ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندواب و نقده همواره در تولید چغندر قند و شکر در کشور در جایگاه برتری قرار داشته و یکی از قطب‌های مهم تولید چغند قند در کشور است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید