Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی پیش بینی کرد:

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : پیش بینی می شود امسال بیش از ۸۰۰ کیلوگرم پیله تر ابریشم در استان تولید شود.

تولید بیش از ۸۰۰ کیلوگرم پیله تر ابریشم در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، پرویز بستانچی افزود : در این راستا تعداد۱۸۰۰ اصله نهال توت اصلاح شده در مرکز نوغان‌داری کشور در اسفندماه ۱۳۹۹بصورت رایگان با همکاری استان آدربایجان شرقی  در اختیار متقاضیان نوغان‌داری در استان به ویژه شهرستان خوی  قرار گرفت و تعداد ۲۰جعبه تخم نوغان تفریح شده نیز با همکاری مدیریت های جهادکشاورزی شهرستانهای ارومیه  و خوی با رعایت پروتکل های بهداشتی وارائه  آموزشهای فنی لازم از طریق فضای مجازی ،در بین متقاضیان پیشرو در این زمینه توزیع شد.

بستانچی بیان کرد : همچنین هم زمان باپیگیریها ونظارت کارشناسی، تجهیزات ضروری ازقبیل پودر ضدعفونی ،آهک آب دیده  و دستگاه رطوبت ساز در بین بهره برداران شهرستان خوی توزیع گردیده است

وی ابراز امیدواری کرد در سال مزین به نام تولید،پشتیبانی ها ومانع زدایی ها شاهد شکوفایی و رونق این صنعت وایجاد اشتغال پایدار در بین اقشار مختلف جامعه  به ویژه تشکل های زنان روستایی باشیم .

صنعت نوغانداری شغلی جانبی برای کشاورزان بوده و امکان به کارگیری بخش غیرفعال جامعه روستایی از جمله کودکان و سالخوردگانی که توان انجام کارهای کشاورزی را ندارند را فراهم می کند.

لازم به ذکر است که پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت زود بازده و سود آور وقابل اجرا در مقیاس های کوچک و بزرگ باظرفیت اشتغالزایی پایدار که از سالهای قبل در استان آذربایجان غربی به بوته فراموشی سپرده شده بود و از شش  سال قبل با فراهم سازی امکانات فنی وکارشناسی وانجام هماهنگی لازم با مراکز نوغانداری کشور بانظارت معاونت بهبود تولیدات دامی  سازمان جهاد کشاورزی استان مجددا احیا گردید.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید