Iranian Agriculture News Agency

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد::

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : امسال به منظور ترویج کشت گیاهان دارویی کم آب بر، 250 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت بهاره گیاهان دارویی قرار می گیرد.

کشت گیاهان دارویی در سطح 250 هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، جلال بوتراب با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اساسی وزارتخانه توسعه گیاهان دارویی کم آب بر در کشور است ، افزود: زمینه رویش و توسعه کشت انواع گیاهان دارویی در استان فراهم است و در صورت توجه به آن و توسعه کشت این گونه گیاهان، می توان برای اشتغال، تولید و صادرات بیشتر بسترسازی کرد.

بوتراب افزود: کشت بهاره گیاهان دارویی در سطح شهرستانهای حوزه آبریزدریاچه ارومیه آغاز شده است که این کشت ها شامل طرح برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰ در سطح ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی واقع در شهرستان‌های تکاب ،شاهین‌دژ و بوکان با مشارکت و همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های مذکور و تحت نظر مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ، از طریق عقد قرارداد با شرکت های فنی مشاوره ای کشاورزی در حال اجرا است.

وی ادامه داد: همچنین در راستای حمایت از توسعه کشت گیاهان دارویی بذور و نشا یارانه ای و رایگان گیاهان دارویی شامل گونه های سیاه دانه، اسطوخودوس، سرخارگل، گل گاوزبان ایرانی، آویشن باغی، زیره سبز، زنیان، رازیانه، همیشه بهار و گل‌محمدی مجموعا در سطح ۹۰ هکتار، از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با همکاری انجمن ملی گیاهان دارویی واقع در شهرستان ارومیه و در کلیه شهرستانهای حوزه در حال کشت و یا انجام مراحل کاشت است.

بوتراب با بیان اینکه کشاورزی در آذربایجان غربی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه اقتصادی استان به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر به سبب خشکی دریاچه ارومیه کشت گیاهان کم آب بر مورد توجه قرارگرفته است ، اضافه کرد: در راستای حمایت و توسعه کشت گیاهانی دارویی کم آب بر از بین گیاهان منتخب، سایر گیاهان دارویی ارزشمند نیز درحال مکان یابی و کشت هستند که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: کشت گیاهان دارویی مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است وتولیدکنندگان آنها می‌توانند از تسهیلات بند الف تبصره 18 بهره‌ مند شوند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید