Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد

افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و‌نقل سیب مانع تسریع در روند صادرات می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تداوم روند صادرات سیب درختی از گمرکات استان به کشورهای خارجی خبر داد.

تداوم روند صادرات سیب درختی از آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی،  اکبر کرامتی افزود: بحث برند سازی در موضوع صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی از موارد مهم در انجام صادرات است. توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل هوایی در استان می‌تواند به رونق اقتصادی و افزایش صادرات در بخش کشاورزی کمک قابل توجهی کند.

کرامتی اظهار کرد: طبق گفته مسولان با توجه به ارزش افزوده ای که سیب درختی برای استان دارد، موتور محرکه اقتصاد آذربایجان غربی است و سال گذشته ۳۵۴ میلیون دلار در آمد ارزی ناشی از صادرات سیب استان بوده است.

وی افزود: تشکلها به عنوان عامل حمایت کننده برای توسعه فعالیتهای بخش کشاورزی هستند و در این راستا برای تنظیم بازار سیب و ساماندهی مراکز خرید و فروش سیب صنعتی نیازمند مشارکت فعال تشکلهای بخش کشاورزی هستیم.

کرامتی تصریح کرد: آذربایجان غربی به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده سیب درختی، امسال به دلیل سیاست های دولت مبنی بر ممنوعیت واردات میوه های گرمسیری در تهاتر با سیب، با مشکل جدی در صادرات در اوایل فصل برداشت مواجه شد.

وی تاکید کرد: با پیگیریهای مسولان جهاد کشاورزی و نمایندگان استان و در پی نامه نگاری استاندار آذربایجان غربی؛ به دستور رئیس جمهور به وزرای صمت و جهادکشاورزی برای پیشگیری از خسارت به باغداران فرایند صادرات سیب درختی تسهیل شد.

کرامتی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن سیب درختی از باغات استان برداشت شد  و بیش از ۸۰۰ هزار تن در سردخانه های استان سیب ذخیره سازی شده بود ، خاطر نشان کرد: در حال حاضرسیب زرد با قیمت ۸ تا ۱۰ هزار تومان و سیب قرمزنیز به قیمت ۵ تا ۷ هزار تومان در سطح سردخانه های استان خرید و فروش می شود و به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و روسیه صادر می شود.

افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و‌نقل سیب در آذربایجان‌غربی مانع تسریع در روند صادرات می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  اضافه کرد: در حال حاضر مشکل اصلی در سر راه صادرات سیب درختی مربوط به افزایش هزینه حمل و نقل صادرات سیب به کشورهای همسایه و خارجی است که صادرات کنندگان را دچار مشکل می کند.

وی با بیان اینکه به دلیل گرم شدن هوا حمل‌و نقل سیب بایستی از طریق کامیون‌های یخچالدار انجام شود، افزود: با توجه با اینکه قیمت ارز کاهش یافته است و کرایه حمل و نقل سه برابر افزایش یافته است صادرات سیب برای تجار در این بازه زمانی دیگر صرفه اقتصادی نداشته و صادرکننده دیگر رغبتی به امر ندارد.

کرامتی یاد اور شد : استفاده از روش‌های نوین بسته‌بندی و سورتینگ محصولات کشاورزی و مواد غذایی نقش بسزایی در بازاریابی و فروش محصولات و به خصوص صادرات آن دارد و نبود صنعت سورت و بسته بندی مناسب از مهمترین مشکلات پیش روی صادرات محصولات و صنعت کشاورزی آذربایجان‌غربی است.

آذربایجان غربی سالانه  با تولید بیش از یک میلیون  و ۱۰۰ هزار تن قطب تولید سیب در کشور به شمار می رود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید