Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی مطرح کرد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های مهم ذخیره گاه مرتعی و جنگلی در کشور است، گفت: امسال در نظر داریم 50هزار ذخیره گاه مرتعی در استان شناسایی شود.

امسال 50 هزار هکتار ذخیره گاه مرتعی در آذربایجان غربی شناسایی می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، هادی قاسمی با بیان اینکه استان از نظر برخی ذخیره گاه های جنگلی و نیز گونه های گیاهی جنگلی از جمله پسته وحشی، گلابی وحشی، زالزالک، تمشک و بنه از ظرفیت های بالای کشور به شمار می رود، افزود: با توسعه این گونه ها و ذخیره گاه های جنگلی توانایی صادرات این محصولات به خارج از کشور نیز فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه تا انتهای سال 98 نزدیک دو هزار و 100 هکتار ذخیره گاه جنگلی در استان شناسایی شده بود، ادامه داد: این میزان تا پایان سال 99 به 10 هزار و 800 هکتار رسید و امسال نیز 50 هزار هکتار ذخیره گاه مرتعی در استان شناسایی می شود.

قاسمی درخصوص فواید و مزایای حفظ و توسعه ذخیره گاه های جنگلی نیز خاطر نشان کرد: جلوگیری از سیلاب ها، جذب و ذخیره چند برابری آب توسط گونه های جنگلی، ارز آوری و گردشگری از جمله مزایای توسعه ذخیره گاه های جنگلی استان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در استان ۲میلیون و ۷۵۰هزار هکتار عرصه منابع طبیعی وجود دارد، خاطر نشان کرد: ۱۰۶ هزار هکتار از این عرصه ها جنگل کاری، بیش از یک میلیون و ۴۰هزار هکتار نیز اراضی مرتعی درجه یک ومابقی اراضی مرتعی درجه دو هستند.

وی با اشاره به اینکه هر هکتار جنگل کاری ۸۶ تن خاک را در خود جذب می‌کند، تصریح کرد: اگر جنگل کاری‌های زاگرس در سردشت، پیرانشهر و مهاباد نبود شاهد گرد خاک از کشور عراق در جنوب استان بودیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید