Iranian Agriculture News Agency

مشاور وزیر و مدیر کل امور استان‌ها در وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

آذربایجان غربی از قطب‌های مهم تولید مرغ در کشور است

مشاور وزیر و مدیر کل امور استانها در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد صف‌های مرغ را ناشی از افزایش تقاضای گوشت مرغ در کشور دانست و گفت: سال گذشته 2.5 میلیون تن مرغ در کشور تولید شد و این روند تولید ادامه خواهد داشت.

تولید 2.5 میلیون تن مرغ در سال 99

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، محمدرضا قدسی در آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان این که در حال حاضر تولید مرغ به میزان نیاز کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: وجود صف‌های مرغ ناشی از افزایش تقاضای گوشت مرغ است، هم اکنون با برنامه‌ریزی لازم برای  تامین نهاده‌های کشاورزی هیچ مشکلی در تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور نداریم.

وی با اشاره به افزایش قیمت حبوبات و گوشت در کشور طی سال 99 عنوان کرد: در ماه‌های پایانی سال گذشته با توجه به افزایش قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله حبوبات و گوشت قرمز و...سبد مصرفی مردم به سمت مصرف گوشت مرغ بوده و با افزایش تقاضا به گوشت مرغ و مشکلات پیش آمده در توزیع گوشت مرغ شاهد صف‌های طولانی در کشور بودیم که از این بابت از مردم کشور عذرخواهی می‌کنیم.

قدسی از آذربایجان غربی به عنوان 5 استان معین مهم کشور در زمینه تولید مرغ در کشور نام برد و عنوان کرد: آذربایجان غربی در بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله مرغ یکی از قطب‌های مهم کشور به شمار می‌رود.

مدیرکل امور استان‌ها در وزارت جهاد کشاورزی ، صنعت مرغداری را صنعتی پیچیده دانست و عنوان کرد: اگر همه عوامل زنجیره تولید و توزیع مرغ در دست وزارت جهاد کشاورزی باشد می‌توان به صورت بهینه مدیریت کرد در حالی که سایر دستگاه‌ها نیز در این زمینه همکاری دارند و این امر در امر توزیع تاثیرگذار است.

وی با اشاره به تامین نهاده‌های دامی با وجود مشکلات تحریمی و ارزی در شش ماهه اول سال 99 اضافه کرد: در نیمه دوم سال گذشته با تامین نهاده‌های دامی مشکلات تولید حل شد و هم اکنون تولید مرغ بر اساس نیاز سالانه کشور تامین می‌شود و مشکلی در این زمینه نداریم.

قدسی با تاکید بر مدیریت زنجیره تولید در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر 19 هزار مرغداری در کشور داریم که 15 درصد این صنعت مرغ را تامین می‌کنند و این میزان باید با مسیر و ریل‌گذاری درست افزایش یابد.

مدیرکل امور استان‌ها در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هم اکنون 60 درصد هزینه  نهاده‌های دامی به نرخ ارز دولتی تامین می‌شود، افزود: 40 درصد مابقی هزینه نهاده‌های دامی توسط کشاورزان تامین می‌شود که با توجه به هزینه‌های بالای تولید باید حمایت‌های لازم از این بخش صورت گیرد.

قدسی با اشاره به ظرفیت‌های بالای آذربایجان غربی در بخش کشاورزی از جمله تولید 6.8 محصولات کشاورزی، رتبه اول در تولید سیب، ظرفیت‌های بالای استان در بخش صنعت دامداری گفت: در سال‌های گذشته استان در زمینه آبمیوه دارای برند بود و و پیشرو در کشور بود و باید این برند حفظ و تقویت شود.

مدیرکل امور استانها در وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به احیای دریاچه ارومیه و نقش مهم جهاد کشاورزی گفت: احیای دریاچه ارومیه نقش مهمی در حفظ سلامت مردم منطقه دارد و باید از ظرفیت‌های علمی و کشاورزی در زمینه صیانت از این زیست بوم بهره کافی را ببریم.

در این مراسم اکبر کرامتی به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی معرفی و از خدمات رسول جلیلی رئیس سازمان سابق با اهدای لوح و هدایایی تجلیل و قدردانی شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید