Iranian Agriculture News Agency

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی مطرح کرد:

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی از آغاز فصل برداشت گیاهان کوهی خوراکی همزمان با آغاز بهار و رویش این گیاهان در سطح استان خبر داد.

آغاز برداشت گیاهان کوهی خوراکی در آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، محمد رضایی اظهار کرد: بیش از یک هزار و 400 گونه از گیاهان موجود کشور در این استان می روید که ظرفیت مناسبی برای انجام مطالعات تحقیقاتی در زمینه گیاهان به شمار می رود.

رضایی با بیان اینکه این استان رویشگاه 520 گونه از گیاهان دارویی بوده که 70 تا 100 گونه از این تعداد گیاهان خوراکی است، ادامه داد : از مجموع هشت هزار گونه گیاهی کشور، آذربایجان غربی بیش از یک هزار و 400 گونه را در خود جای داده واین تعداد اگر امکان ادامه مراحل تحقیقات بعدی فراهم شود یقینا بیش از این این مقدار است که در موزه هرباریوم بیش از 11000نمونه موجود است .

وی تصریح کرد : تغییرات اقلیمی از یکسو و برداشتهای بی رویه از سوی دیگر زنگ انقراض این گونه های گیاهی را به صدا در آورده است و مناطقی مانند دره شهدا ، قاسملو و کوه سیر و قوشچی و ... در شهرستان ارومیه بیشتر مورد توجه مردم در این زمینه است و در معرض خطر انقراض گونه های گیاهی خوراکی قرار دارد .

رضایی با تاکید بر اینکه رویشگاه برخی از گیاهان به طور خاص شناسایی شده است، ادامه داد: 60 گونه از گیاهان شناسایی شده در این استان از جمله بیزه، اله گز، نعناع کوهی، ریواس، کنگر و ثعلب بومی منطقه است.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان ادامه داد: هر چند آمار دقیقی از میزان برداشت گیاهان خوراکی در این استان وجود ندارد، اما هرساله به هنگام فصل بهار هزاران کیلوگرم از انواع گیاهان خوراکی استان به بازارهای محلی و استان‌های همجوار عرضه و ارسال می ‌شود .

رضایی افزود: این گیاهان اغلب نیاز کمتری به آب و مراقبت دارد ولی باید فرهنگ استفاده از آنها در جامعه نهادینه سازی شود.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: رزماری، اسطوخودوس، انواع زنبق، انواع آویشن و نسترن از جمله گیاهانی است که قابلیت کشت دارد.

وی درباره روند نجات بخشی این گیاهان از خطر انقراض اظهار کرد: با هدف تعیین جایگاه حفاظتی گونه های گیاهی کشور  به منظور تهیه برنامه های حفاظتی و مدیریت منابع طبیعی ، بررسی اکوسیستم های در معرض خطر به منظور تعیین جایگاه حفاظتی آنها و ارایه برنامه حفاظتی و تهیه و انتشار لیست قرمز گیاهان و اکوسیستم های ایران در دستور کار قرار گرفته است.

رضایی با اشاره به اینکه برخی از این گونه ها جزء گیاهان دارویی مهم نیز هستند، گفت: با جمع آوری این تعداد گونه و حفاظت از آنها در هرباریوم گیاهی استان می توان از انقراض آنها پیشگیری کرد.

گفتنی است گیاهان دارویی خوراکی محلی آذربایجان غربی و گونه های در حال انقراض استان شامل شنگ، کاسنی ، گندله، قازیاغی، دوه دابانی، آویشن، کهلک اوتی، نعناع کوهی، گول اقا، مزره کوهی، کنگر، ریواس، اوه لیک، سالمانجا، اسفناج دشتی و بولاغ اوتی و چندین نمونه دیگر است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید