Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : ۶۱ نهالستان و مراکز کشت بافتی دراستان مجوز فعالیت از سازمان جهاد کشاورزی را دریافت کرده اند که در حال حاضر ۴۳ واحد از این نهالستان ها و۲ مرکز کشت بافتی ، نهال آماده فروش برای باغداران را دارند.

فعالیت ۶۱ نهالستان مجوزدار در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی افزود: آذربایجان غربی قطب تولید نهال در کشور محسوب می شود و با تولید ۶میلیون اصله پایه و نهال بذری و رویشی سالم و استاندارد در رتبه  نخست تولید در کشور قرار دارد.

کرامتی تصریح کرد : کشاورزان  قبل از خرید نهال از سلامت و اصالت نهال اطمینان حاصل نمایند و نهال مورد نیاز خود را صرفا از نهالستانهای مجوزدار و مورد تایید کمیته فنی نهال استان تهیه نمایند.

وی اضافه کرد: این نهالستان‌ها علاوه بر تامین نهال‌های مورد نیاز باغداران استان، بخشی از نهال‌های تولیدی خود را برابر ضوابط قرنطینه و بهداشت گیاهی به سایر استانهای کشور فرستاده و قسمت زیادی را نیز به کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان و افغانستان صادر می‌کنند.

وی گفت: این نهالستان‌ها در تولید ارقام مختلف نهال‌هایی با پایه بذری و پایه‌های رویشی درختان دانه‌دار از جمله سیب، گلابی ،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به و درختان هسته‌دار مانند هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، زردآلو، بادام  ومحصولات انگور و گردوی پیوندی  و گل محمدی با تولیدکنندگان برتر کشور رقابت دارند.در مراکز کشت بافتی هم انواع پایه رویشی و همچنین انواع نهال رویشی با ارقام جدید و بازارپسند تولید و عرضه می شود.

کرامتی افزود: در سال گذشته یکی از مراکز کشت بافتی استان بعنوان نمونه برتر در سطح ملی معرفی گردید و در تولید گردوی پیوندی نیز رتبه اول را داریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، وجود نهالستان های بدون مجوز، عدم وجود باغ مادری در استان و نبود سرمایه‌ گذار را از مهمترین مشکلات نهالستانهای استان برشمرد و افزود: در طی ۵ سال اخیر با پیگیری‌ها و نظارت کمیته فنی نهال استان فعالیت نهالستانهای غیرمجاز به نصف کاهش یافته است

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان در خرید نهال به برچسب و لیبل نهال دقت کرده و نهال خود را با فاکتور رسمی از محل نهالستانهای مجوز دار تهیه نمایند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود : تهیه هر گونه نهال از مراکز غیر مجاز و دپو شده علاوه بر عدم اطمینان از اصالت پایه و پیوندک می تواند در بلند مدت هزینه های مازاد بر باغدار تحمیل نموده و هدف نهایی حاصل نگردد.

وی همچنین تاکید کرد: افراد در جابه جایی نهال از استان به سایر استانها با مراجعه به مدیریت حفظ نباتات استان نسبت به اخذ گواهی بهداشت نباتی افدام کنند.

وی ادامه داد:  در ایام تعطیلات عید نوروز در کلیه گمرکات استان و  همکاران قرنطینه نباتی  در مدیریت حفظ نباتات سازمان جهت ارائه خدمات در قالب صادرات ، واردات و ترانزیت محموله های کشاورزی در آماده باش کامل هستند و حضور مستمر خواهند داشت .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید