Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از جوجه ریزی و پرورش 70 هزار قطعه در 3 واحد مرغداری مرغ مادر و یک واحد مرغ اجداد 20 هزار قطعه ای نژاد کاملا ایرانی آرین برای اولین بار در سطح استان خبر داد.

پرورش 70 هزار قطعه مرغ مادر  و 20 هزار قطعه مرغ اجداد آرین در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رضا یوسفی رضایی افزود: احیای  مرغ نژاد آرین پس از فرامین رهبرمعظم انقلاب اسلامی و ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی در دستورکار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفت و در این زمینه استان آذربایجان غربی جزو استانهای پیشرو در کشور است.

یوسفی رضایی گفت : در این استان ظرفیت‌های وسیعی برای تولید مرغ آرین وجود دارد چرا که تعداد 6 زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ در این استان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد:  تمامی حلقه‌های صنعت گوشت مرغ شامل مزارع مرغ اجداد ، مرغ مادر گوشتی ، مرغ گوشتی ،کشتارگاه های تمام اتوماتیک ،کارخانجات جوجه کشی ،خوراک طیور و فروشگاههای عرضه گوشت مرغ در استان شکل یافته و این موضوع بستری مطلوب برای تولید مرغی با اصالت کاملا  ایرانی آرین است.

وی ادامه داد: در یک واحد مرغ اجداد نژاد آرین به ظرفیت 20 هزار قطعه در شهرستان ارومیه و یک واحد مرغ اجداد دیگر از نژاد آرین به ظرفیت 20 هزار قطعه نیز در شهرستان بوکان تا پایان سالجاری جوجه ریزی خواهد شد و تا کنون 3 واحد مرغ مادر نژاد آرین به ظرفیت 70 هزارقطعه و چندین واحد مرغ گوشتی در استان جوجه ریزی و مشغول فعالیت هستند.

یوسفی رضایی خاطر نشان کرد : پیش بینی می شود در سال آینده بیش از ده میلیون جوجه یکروزه گوشتی و بیش از دو میلیون قطعه جوجه مرغ مادر از این نژاد در استان تولید و تحویل مرغداری های  داخل و خارج استان شود.  

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه توسعه صنعت طیور و احیای نژاد کاملا ایرانی آرین جزو دستاوردهای مهم نظام اسلامی است، افزود: تولید نژاد آرین در کشور به عنوان جایگزین  سایر نژادهای خارجی می باشد که در زمان تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی توانست با یک مهندسی خلاقانه معادله‌های دشمنان را به هم بریزد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه این استان جزو 10 استان برتر کشور در تولید گوشت مرغ است، اضافه کرد: سالانه حدود 101 هزار تن گوشت مرغ در استان تولید می شود که بیانگر فعالیت شبانه روزی تولیدکنندگان این صنعت است.

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از احیای مرغ نژاد آرین

در کنار ویژگی های منحصر به فرد این نژاد ایرانی؛ وزارت جهاد کشاورزی نیز بسته حمایتی ـ تشویقی مناسبی برای تولیدکنندگان مرغ آرین ابلاغ کرده که مهم‌ترین بندهای این ابلاغیه شامل اعطای تسهیلات بانکی با نرخ ترجیهی شش در صد ، تضمین تامین نهاده (ذرت و کنجاله سویا) توسط شرکت پشتیبانی امور دام با امکان باز پرداخت بصورت مدت دار (دو ماهه) ، بخشودگی پنجاه در صدی بیمه تکمیلی و اجباری سهم بیمه گذار، الویت خرید گوشت مرع سویه آرین با قیمت بالاتر توسط شرکت پشتیبانی ، تضمین تامین واکسن و دارو توسط سازمان دامپزشکی و سایر خدمات دولتی است.

در شرایط امروز کشور و با توجه به مصرف بالای سرانه گوشت مرغ، حفظ و احیای نژاد آرین  به عنوان مظهر امنیت غذایی کشور حائز اهمیت بوده و این امر باعث قطع وابستگی و با افزایش ظرفیت های تولیدی این نژاد برای کشور ارز آوری مناسبی هم به دنبال خواهد داشت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید