Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

جوجه ریزی بیش از ۴ میلیون قطعه در مرغداری های استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر 4 میلیون و 150 هزار قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان انجام شده است در حالی که مصرف مورد نیاز مردم استان در ایام پر مصرف سه میلیون و 600 هزار قطعه است وهیچ کمبودی در تامین مرغ استان وجود ندارد حتی مازاد بر مصرف نیز تولید شده است.

هیچ کمبودی در تامین مرغ آذربایجان غربی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی،  رسول جلیلی در جلسه ساماندهی عرضه گوشت مرغ درسطح بازار استان که در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی استان برگزار شد ، اظهار کرد: با توجه به اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های تولید گوشت مرغ در کشور محسوب می شود و با توجه تامین صد درصدی نهاده ها برای مرغداران و جوجه ریزی هایی که در دی ماه و بهمن ماه اتفاق افتاده هیچ کمبودی در تامین مرغ استان وجود ندارد حتی مازاد بر مصرف  نیز تولید شده است.

وی بیان کرد: در مقطعی از فصول سال در استان های همسایه از جمله آذربایجان شرقی کمبود تولید مرغ وجود دارد که به دلیل تامین نیاز خود از استان باعث ایجاد کمبود در بازار می شوند و این کمبود دو سه روزه است و طبق مصوبه ستاد تنطیم بازار کشور نباید مرغ از استان خارج شود و نظارت دستگاههای ذیربط بر افزایش قیمت و ساماندهی این موضوع نیز باید بیش ازپیش افزایش یابد.

جلیلی همچنین با بیان اینکه برای ایام شب عید نیاز برنامه ریزی لازم انجام شده و کمبودی نخواهیم داشت، تصریح کرد:‌ فروش مرغ خارج از قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار یعنی هر کیلو بیشتر از 20 هزار و 400 تومان غیر قانونی است و در صورت عرضه مرغ بیشتر از نرخ دولتی با متخلفان برخورد می شود.

وی ادامه داد:‌ از زنجیره های تولید طیور و مرغداری های استان درخواست داریم که در خصوص ساماندهی مشکل نحوه خرید و فروش مرغ زنده درب مرغداری به جای درب کشتارگاه مشارکت و همکاری لازم را با کشتارگاه ها داشته باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در آذربایجان غربی برخلاف سایر استانها سالیان متمادی خرید و فروش مرغ زنده درب کشتارگاه انجام می شد که با برگزاری جلسات تخصصی با تشکل های هر دو صنف و پیگیری های مستمر این امر به خرید درب مرغداری ها تغییر یافت و این مشکل مرتفع شد.

وی  اظهار کرد: نحوه قیمت گذاری در چهارچوب قیمت های ستاد تنطیم بازاراستان و بر اساس قیمت روز منطقه ای و قیمت یکسان در سطح استان مشخص و تعیین می شود. 

جلیلی افزود: در توافقنامه جدید نحوه پرداخت وجه مرغ زنده به صورت نقدی و با پرداخت 15 روزه توسط کشتارگاه ها انجام خواهد گرفت .

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه گوشت سفید مرغی و آلایش خوراکی از فراورده های پروتئینی اساسی در سبد خانواده محسوب می شود، گفت :بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور، درج قیمت مرغ به قیمت مصوب بر روی بسته بندی در کشتارگاه ها الزامی است و تا اطلاع ثانوی کشتارگاه ها نمی توانند بیشتر از یک درصد ظرفیت خود مرغ را بصورت قطعه بندی شده به بازار عرضه کنند و کشتارگاه ها ملزمند این موضوع را رعایت کنند.

جلیلی با تاکید بر اینکه تمامی نهاده های دامی مرغداران با ارز دولتی در اختیار آنان قرار گرفته است، ادامه داد: شهروندان گوشت مرغ قطعه بندی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی کد دار و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه نمایند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید