Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از آغاز اجرای طرح های آبیاری تحت فشار تا کنون نزدیک به ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

تجهیز 70 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی به آبیاری نوین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی با بیان اینکه از آغاز اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار تا کنون ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان با اعتبار بیش از ۴۴ میلیارد تومان به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند، افزود: با توجه به کمبود بارش‌ها نسبت به دراز مدت و صرفه جویی در مصرف آب، اجرای طرح های آبیاری نوین یک راهکار مناسب است.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه های توسعه آبیاری تحت فشار در سال جاری در سطح استان در سطح دو هزار و 981 هکتار اجرا و به بهره برداری رسیده است، اضافه کرد: میزان اراضی درحال اجرا در سطح استان یک هزار و 925 هکتار است.

جلیلی با اشاره به اینکه از زمان اجرای این طرح ۱۵۴ میلیون متر مکعب آب در استان ذخیره شده است، خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۱۷هزار و۸۵۰ هکتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه در استان به سیستم های نوین آبیاری مجهزشده که موجب صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۳۹ میلیون متر مکعب آب شده است.

وی در خصوص مزایای به کارگیری روش های آبیاری نوین افزود: افزایش۴۰ درصدی راندمان آبیاری، صرفه جویی در مصرف آب، متوسط پتانسیل کاهش مصرف سم وکود شیمیایی تا ۲۵ درصد، متوسط پتانسیل افزایش عملکرد محصول بیش از ۳۰ درصد، حذف علف های و کاهش هزینه در آبیاری از مزایای این طرح است.

جلیلی یادآور شد: از مجموع اراضی کشاورزی استان ۲۶۵ هزار هکتار برای اجرای طرح های آبیاری نوین مستعد هستند و 70 هزار هکتار آن به شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی تجهیز شده‌ که تجهیز حدود ۳۳ درصد از کل اراضی آذربایجان غربی به شیوه های آبیاری نوین که ۲۵ هزار و ۲۲۱ هکتار بوده در هشت سال اخیر انجام شده است.

وی افزود: بیش از ۵۵۸ میلیون متر مکعب در آب مصرفی بخش کشاورزی صرفه جویی شده‌است که ۲۳۰ میلیون متر مکعب از طریق استفاده از فنون علمی و فنی  و ۳۲۸ میلیون متر مکعب از محل کاهش دریافت از محل سدهای استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده ‌است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید