Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفتگو با ایانا:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی 625 میلیون مترمکعبی آب در بخش کشاورزی استان از محل مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

صرفه جویی 625 میلیون مترمکعبی آب در بخش کشاورزی آذربایجان غربی

رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی با بیان اینکه طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال 1393 تاکنون، کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی و آزادسازی آن به سمت دریاچه ارومیه محقق شده‌است.

وی ادامه داد: در سال 93 حجم آب دریاچه ارومیه 700 میلیون مترمکعب بود امروز در سایه اجرای طرح های مصوبات ستاد احیا و هم افزایی دستگاه های اجرایی به خصوص جهاد کشاورزی این میزان به 3.3 میلیارد مترمکعب رسیده است.

جلیلی گفت: در این راستا طی پنج سال اخیر با اجرای طرح‌های جامع مدیریت زراعت و باغبانی، مدیریت آب و خاک و برنامه‌های ترویجی در بخش کشاورزی، 625 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شده‌است.

وی با اشاره به اجرای طرح های ستاد احیا در حوزه کشاورزی در 9 شهرستان آذربایجان غربی، افزود: از 625 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده 350 میلیون مترمکعب در اثر کاهش 40 درصدی وزارت نیرو از خروجی سدهای استان صورت گرفته است و مابقی نیز از محل اجرای سایر طرحهای عمرانی و زیر بنایی از قبیل اجرای 16 هزار و 500 هکتارابیاری تحت فشار و انتقال اب با لوله و .. صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این در حالی است که میزان اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی تنها 28 درصد تخصیص یافته است، اما تعهدات این حوزه 100 درصد بوده که موجب گلایه کشاورزان و مشکل کمبود آب در بخش کشاورزی برخی شهرستانها از جمله میاندوآب شده است.

جلیلی با اشاره به کاهش و کمبود آب مورد نیاز مصرفی بخش کشاورزی در شهرستانهای حوزه آبریز دریاچه ارومیه به خصوص میاندوآب خواستار توجه و ضرورت بازنگری طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در این زمینه شد.

وی تاکید کرد: ما به تعهدات خود در خصوص کاهش 40 درصدی مصرف آب در طی سال‌های اخیر عمل کرده‌ایم ولی این در حالی است که باید بر مبنای تخصیص اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه، حق آبه کشاورزان از سدها کمتر می‌شد که این کار عملیاتی نشده و تخصیص اعتبارات نیز 60 درصد کمتر از اعتبارات مصوب عملیاتی شده است. 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید