Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفتگو با ایانا مطرح کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با ابراز گلایه از عدم رفع موانع صادراتی سیب استان طی سالجاری گفت: وزارت صمت زمینه صادرات 650 هزارتن سیب با کیفیت ذخیره شده در سردخانه های استان را هر چه سریعتر فراهم کند.

آمادگی آذربایجان غربی برای صادرات 650 هزارتن سیب

رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی با بیان اینکه در دو سال گذشته صادرات خوبی در بخش سیب درختی استان داشتیم، افزود: متاسفانه امسال در کمتر از 50 روز مانده به پایان سال روند صادرات سیب استان کند شده است و ادامه این روند موجب متضرر شدن  باغداران و بخش کشاورزی استان می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون 650 هزارتن سیب با کیفیت استان در سردخانه های استان ذخیره شده و زمان بسیار کمی برای صادرات این میزان سیب داریم و در صورت عدم رفع مشکلات صادرات این محصول نه تنها بخش کشاورزی استان متضرر شده بلکه سیب های تولیدی استان  اگر صادر نشوند در سردخانه کیفیت خود را از دست داده و فاسد می شوندو باغداران از نظر اقتصادی متضرر خواهند شد.

جلیلی با اشاره به قول وزارت صمت مبنی بر تهاتر صادرات سیب با موز اضافه کرد: با وجود موافقت وزارت صمت برای تهاتر صادرات سیب با موز هنوز زمینه عملی کردن این توافق فراهم نشده و همچنان منتظر حل این موضوع هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با گلایه از کم توجهی وزارت صمت نسبت به مشکل صادرات سیب استان، افزود: بعد از پیگیری های مکرر وزیر جهاد کشاورزی مجوز ثبت سفارش واردات موز در آخرین جلسه تنظیم بازار کشور اخذ شده  و امیدواریم با تهاتر بتوانیم بخشی از سیب های ذخیره سازی شده در سردخانه های استان را صادر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان منتظر ساز و کارهایی برای عرضه هستند و وزارت صمت به عنوان مسئول تجارت خارجی باید این مشکل را برطرف کند، افزود: وزیر جهاد کشاورزی، استاندار آذربایجان ‌غربی، نمایندگان مردم و همه مسئولان استانی به صورت جدی پیگیر موضوع هستند اما متاسفانه تاکنون از سوی وزارت صمت  این مهم به نتیجه نرسیده است.

جلیلی با اشاره به علاقمندی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش سورت و بسته بندی محصولات کشاورزی به خصوص سیب در استان، گفت: اگر امسال نتوانیم سیب های تولیدی استان را به موقع صادر کنیم ممکن است بخشی از این سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در بخش سورت و بسته بندی را نداشته باشند و این فرصت سرمایه گذاری را از دست بدهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود 60 هزار هکتار باغات سیب بارور در استان، اظهار کرد: هم اکنون استان با تولید یک میلیون و 200 هزارتن رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید