Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد:

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برداشت بیش از یک میلیون و 600 هزار تن چغندرقند از مزارع استان در طی سال زراعی جاری خبرداد.

برداشت بیش از یک میلیون و 600 هزار تن چغندر قند از مزارع آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی با اعلام اینکه امسال 34 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود، اظهار کرد: امسال میانگین برداشت چغندر قند از مزارع آذربایجان‌غربی بیش از 50 تُن در هکتار با میانگین عیار 17.38درصد و میزان افت محصول 2 درصد است که این امر نشان‌دهنده افزایش تولید و کیفیت این محصول در مزارع است. 

وی افزود: سطح زیر کشت چغندرقند در آذربایجان‌غربی در مقایسه با سال قبل از آن 18 درصد افزایش یافته و این افزایش سطح زیر کشت در شمال استان و خارج از محدوده حوزه آبریز دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است. 

جلیلی بابیان اینکه 100 درصد مطالبات چغندرکاران استان در سال گذشته توسط کارخانجات قند به حساب زارعین واریز شده است ، اضافه کرد : امسال نیز از آغاز فصل برداشت تا کنون بیش از 94 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانجات قند، معادل 1003 میلیارد تومان به حساب زارعین چغندرکار پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: مجموع مطالبه چغندرکاران استان از کارخانه‌های چغندرقند آذربایجان‌غربی تاکنون بیش از 1063 میلیارد تومان است. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد : با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود. 

لازم به ذکر است؛ سالانه معمولا برداشت چغندرقند  از 25 شهریور آغاز شده و تا اواخر دی ماه به طول می انجامد. 

آذربایجان‌غربی به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و وجود پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده مقام نخست کشوری تولید، سطح زیر کشت و عملکرد چغندر قند را در اختیار دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید