Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

۷ انجمن تخصصی محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی تشکیل می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: رفع مشکلات حوزه صادرات در شرایط کنونی بسیار ضروریست و جهاد کشاورزی متولی صادرات و اجرای تنظیم بازار شب عید نیست و این مهم در سال جاری بر عهده وزارت صمت گذاشته شده است.

جهاد کشاورزی متولی صادرات و اجرای طرح تنظیم بازار شب عید نیست

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی استان که به منظور سازماندهی و تشکیل تشکل های کشاورزی در قالب انجمن های تخصصی و محصولی ، در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان غربی با تولید یک سوم سیب کشور مقام اول تولید را به خود اختصاص داده است که در حال حاضر با توجه به ذخیره سازی بیش از ۷۵۰ هزار تن سیب درختی در سردخانه های استان، باید هر چه سریعتر موانع صادراتی این محصول تسهیل و دستگاه های متولی در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند تا زحمات یکساله کشاورزان به هدر نرفته و معیشت آنان به خطر نیفتد.

جلیلی تصریح کرد : با توجه به کیفیت مناسب محصولات کشاورزی استان بویژه سیب درختی و علاقمندی کشورهای هدف برای خرید، متاسفانه موانع صادراتی از جمله تعهد ارزی باعث دلسردی صادرکنندگان این محصولات شده است.

وی تحقق رفع تعهد ارزی را یک گام اساسی دانست و با قدردانی از پیگیری‌های مقام عالی استان و اهتمام رئیس کل بانک مرکزی در صدور دستور بررسی مجدد رفع این مانع صادراتی با نظر مساعد تصریح کرد: رفع تعلیق کارت های بازرگانی زیر یک میلیون دلار نیز نوید خوبی برای فعالین کشاورزی است که امیدواریم هر چه سریعتر عملیاتی شود.

وی اضافه کرد: به منظور سازماندهی و تشکیل تشکل های کشاورزی در قالب انجمن های تخصصی و محصولی در استان، هماهنگی لازم برای ۷ محصول تولیدی استان شامل آفتابگردان آجیلی، عسل ، سیب درختی، انگور، چغندرقند، گندم ومحصولات گلخانه ای در سال جاری صادر شده و در این راستا مقرر شده است به دلیل اینکه شهرستان خوی قطب تولید آفتابگردان آجیلی و عسل در استان است، انجمن تخصصی این دو محصول در این شهرستان و انجمن تخصصی ۵ محصول فوق الذکر در دیگر شهرستانها ایجاد شود که مقدمات اجرایی این موضوع در دست اجرا است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به تعدیل و کاهش قیمت مرغ در سطح فروشگاهها و بازار مصرف استان، اضافه کرد: با پیگیری های ستاد تنظیم بازار استان و توزیع به موقع نهاده ها در بین مرغداری ها، در حال حاضر مرغ با قیمت مصوب ستاد ملی تنظیم بازار، زیر ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه کمبودی در تولید مرغ در استان وجود ندارد، تاکید کرد: شرکت پشتیبانی امور دام استان نیز موظف شده است که مرغ مازاد تولیدی واحدهای مرغداری را با قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری و ذخیره سازی کند.

جلیلی با اشاره به انتشار خبر احتکار و انبار کود شیمیایی در شهرستان‌های سلماس و میاندوآب در فضای مجازی در طی روزهای اخیر نیز اظهار کرد: بررسی و پیگیری های لازم توسط دستگاه های اجرایی متولی و کارشناسان سازمان در این زمینه انجام گرفت و هیچ گونه کود کشاورزی خارج از شبکه در این شهرستان‌ها توزیع و عرضه نشده است.

جلیلی در ادامه بیان کرد: برای دسترسی به آمار و اطلاعات لازم و منسجم برای تغییر الگوی کشت محصولات پر آب بر و ارائه آموزش ها و مهارت های لازم به کشاورزان برای به کارگیری روش های نوین و توسعه کشاورزی قراردادی ، طرح کاداستر اراضی کشاورزی کل استان در دست اجرا است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید