Iranian Agriculture News Agency

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی اشنویه گفت:

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی اشنویه گفت: تاکنون ۴۵ هکتار از مزارع گندم و جو این شهرستان علیه آفت سن مادری سمپاشی شد.

۴۵ هکتار از مزارع اشنویه علیه آفت سن غلات سمپاشی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، نجم‌الدین احمدی اظهار کرد : هر سال مبارزه علیه سن مادر در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه با ورود این آفت به مزارع گندم و جو انجام می‌شود و سمپاشی مزارع علیه آفت سن مادر نقش مهمی در کاهش پوره سن در مزارع گندم دارد و از طغیان این آفت در مزارع جلوگیری می‌کند.

وی افزود: تاکنون علاوه بر مبارزه علیه آفت سن مادری، ۶ هزار هکتار از مزارع این شهرستان علیه علف هرز و ۳۸ هکتار علیه بیماری‌های باکتریایی و قارچی سمپاشی شده و عملیات علیه این آفت‌ها در مزارع این شهرستان ادامه دارد.

وی اظهار کرد: با توجه به بارش بهاره و رطوبت هوا احتمال بیماری‌های قارچی مانند زنگ گندم و لکه‌نواری در مزارع گندم وجود دارد که کشاورزان باید قبل از شیوع بیماری نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام کنند. 

احمدی به کشاورزان توصیه کرد تا با مراجعه به مراکز جهادکشاورزی دهستان‌ها و دریافت راهنمایی‌های فنی لازم نسبت به خرید سموم مورد نیاز خود از فروشگاه‌های مجاز اقدام و مزارع خود را علیه این آفت سمپاشی کنند.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری هشت هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت گندم اختصاص یافته، افزود: از این میزان ۲ هزار و ۲۰۰ هزار هکتار به صورت آبی و ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار دیگر نیز به صورت دیم کشت شده است.

احمدی اضافه کرد: ۶ هزار و ۵۰۰ کشاورز فعال در بخش کشاورزی اشنویه مشغول به کار هستند که این نشان‌دهنده رونق اقتصاد کشاورزی در منطقه بوده و گندم، چغندرقند و نخود از جمله مهمترین محصولات زراعی این شهرستان است.

سن گندم مهمترین آفت گندم و جو در ایران است که اقدام به تغذیه از مواد درون گندم یا جو می‌کند و در نهایت محصولی که عاید کشاورز می‌شود، خوشه خشک و سیاه شده گندم و جو است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید