Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت :

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت : تحقق شعار سال در بخش کشاورزی با افزایش بهره وری و عملکرد تولید در واحد سطح محقق می‌شود.

تحقق جهش تولید با افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی در جلسه هماهنگی ترویج کشاورزی استان که با حضور معاونین و مدیران ستادی سازمان در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی استان ترتیب یافت، با بیان این مطلب اظهار کرد : وجود فاصله معنادار بین میانگین تولید یک محصول کشاورزی توسط کشاورزان عادی با میانگین تولید همان محصول توسط کشاورزان پیشرو، نشانگر تاثیر سیستم‌های نوین و علمی در افزایش تولید است که می‌تواند به جهش تولید در این بخش بیانجامد.

جلیلی تصریح کرد: یکی از برنامه های اساسی برای جهش تولید در بخش کشاورزی این است که میزان و ضریب نفوذ دانش در عرصه های مختلف تولیدی این بخش افزایش پیدا کندکه ایجاد مزارع الگویی و نمایشی یکی از این راهکارهای عملی است .

وی ادامه داد: اگر یافته های علمی و دانشی که کشاورزان پیشرو در اختیار دارند ، یافته ها و تجربیات آنها به بهره برداران انتقال پیدا کند به یقین بخش کشاورزی با جهش تولید بسیار بالایی مواجه خواهد شد.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت : ضریب نفوذ مزارع الگویی بین بهره‌برداران از کلاس‌های آموزشی ترویجی بیشتر است.

جلیلی با تاکید بر اینکه بیش از ۲۵درصد سهم ارزش افزوده استان مربوط به بخش کشاورزی است ، خاطر نشان کرد : با اجرای طرح کاداستر، تمام اطلاعات مکانی و توصیفی اراضی کشاورزی، تعداد بهره‌برداران، نوع کشت، میزان آب و ... رصد می‌شود تا بتوانیم نقشه‌های تناسب اراضی را طوری طراحی کنیم که محصولاتی که بیشترین ارزش افزوده را دارد و کم آب بر و پر بازده است ، در استان کشت شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: توسعه پرورش آرتمیا و شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس با ایجاد مزارع پرورشی الگویی و نمایشی در جهت ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این حوزه و کاهش فشار بر اراضی کشاورزی و مراتع نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید