Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی در جلسه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا پیشنهاد داد که عرضه دام زنده از استان به سایر مناطق کشور با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا متوقف و انتقال گوشت به صورت کشتار و لاشه انجام شود و این پیشنهاد در نهایت تصویب شد.

ممنوعیت عرضه دام زنده از آذربایجان‌غربی تصویب شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، کامیار داهیم در پانزدهمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در محل استانداری آذربایجان‌غربی گفت: دام زنده از یک سو و فروشندگان و خریداران دام از سوی دیگر ممکن است موجب انتقال ویروس بین استان‌های مختلف کشور شوند و بر همین اساس بهتر است خروج دام زنده از استان متوقف شود. 

وی اضافه کرد: حدود ۸۰۰ نفر در استان دام زنده را به صورت روزانه به خریدارانی در تهران، اصفهان و قم می‌فروشند و گاه و بیگاه نیز به این استان‌ها تردد می‌کنند.

وی بیان کرد: شرایط استان در زمان حاضر به گونه‌ای است که باید جلو این نوع تردد به ویژه به استان‌هایی که بیشتر با کرونا درگیر هستند، گرفته شود.

وی اظهار کرد: ۴۰ تا ۴۵ تن گوشت قرمز مصرفی تهران از استان آذربایجان‌غربی تامین می‌شود و انتقال گوشت به جای دام، تعادل عرضه و تقاضا در پایتخت را به هم نمی‌ریزد.

داهیم با اشاره به کشتار غیرمجاز دام در روستاها و حاشیه شهرها به ویژه در روزهای منتهی به سیزده بدر و روز طبیعت نیز گفت: هفته آینده تقاضا برای گوشت قرمز افزایش می‌یابد و نباید این افزایش تقاضا به سمت کشتارهای غیرمجاز سوق داده شود.

وی اظهار کرد: در پی افزایش تقاضا و نیز تردد شهروندان در مسیرهای روستایی با کشتارهای غیرمجاز وافری مواجه خواهیم بود و می‌توان پیش‌بینی کرد که هفته آینده یک هفته مخاطره‌آمیز برای استان باشد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی تاکید کرد: ۲۶ درصد گوشت قرمز استان از کشتار در کنار جاده‌ها و روستاها تامین می‌شود و کنترل بهداشتی آن دشوار است.

وی با اشاره به اینکه حضور عوامل انتظامی در کنار اکیپ‌های نظارت دامپزشکی ضروری است، گفت: باید هماهنگی‌های لازم جهت همکاری در برخورد با این افراد انجام شود و اگر همراهی عوامل انتظامی نباشد، نمی‌توان موضوع را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه در کشتار دام در حاشیه شهرها و جاده‌ها هشت مورد مخاطره بهداشتی وجود دارد، گفت: خود دام، ابزار، خود افراد در کشتارهای غیرمجاز بخشی از این مشکلات بهداشتی است.

داهیم با بیان اینکه وظیفه نظارت بر این موارد بر عهده دامپزشکی است، افزود: این گوشت‌ها باید جمع‌آوری و معدوم شود زیرا جریمه قضایی در این موارد بازدارنده نیست.

وی با اشاره به کشف، ضبط و معدوم‌سازی ۱۴ تن گوشت غیرمجاز طی ۱۰ روز اخیر اظهار کرد: از ۲۵ اسفند کار نظارت بر عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان آغاز و تشدید شده‌ است و این اقدام تا ۱۵ فروردین ادامه دارد.

آذربایجان‌غربی دارای ۹ میلون واحد دامی اعم از سبک و سنگین است که علاوه بر تامین نیاز استان گوشت قرمز و سفید سایر استان‌های همجوار را نیز تولید و عرضه می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید