Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : پس از تصویب بررسی طرح برقراری عوارض صادراتی برای سیب درختی و پرتقال در ایام پایانی سال، طی مکاتبه و رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، به منظور جلوگیری از متضرر شدن چرخه صادرات و از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی، تعرفه صادراتی محصول سیب درختی و پرتقال افزایش نمی یابد.

عدم افزایش تعرفه صادراتی محصول سیب درختی و پرتقال

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی افزود: در جلسه ای که با حضورنمایندگان وزارت جهاد کشاورزی در مورخه ۲۷ بهمن ماه سال جاری در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، با برقراری عوارض برای صادرات محصولات سیب درختی  و پرتقال مخالفت شد.

جلیلی تصریح کرد: بر اساس این درخواست و با پیگیری استاندار آذربایجان‌غربی این مصوبه لغو شد. پیش از این آذربایجان‌غربی آمادگی خود را برای تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان اعلام کرده بود.

وی اضافه کرد: درحال حاضر طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی ، حداقل ۷۰۰ هزار تن سیب در سرخانه های کشور موجود است که از این مقدار در حدود ۳۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان غربی وجود دارد.

جلیلی خاطر نشان کرد: باغداران آذربایجان‌غربی امسال با برداشت بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب، رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص دادند؛ از مجموع ۱۰۲ هزار هکتار مساحت باغ‌های بارور آذربایجان‌غربی حدود ۶۰ هزار هکتار به سیب اختصاص یافته‌است و حدود یک سوم سیب کشور در این استان تولید می‌شود. 

گفتنی است با توجه به اعلام رسمی وزارت جهاد کشاورزی امسال بیش از یک و نیم میلیون تن سیب درختی و ۵۰۰ هزار تن  پرتقال مازاد تولید بر نیاز کشور وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید