Iranian Agriculture News Agency

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی ، ساخت ویلا‌های غیرمجاز را عامل رشد حاشیه نشینی در استان دانست و گفت : با خروج یک هکتار از اراضی کشاورزی مستعد برای زراعت و باغبانی از چرخه تولید و تغییر کاربری آن به ابنیه از قبیل ویلا ، استخر و .... یک خانواده روستائی در حقیقت منبع در آمد خود را از دست داده و بیکار می شود.

ویلا‌های غیرمجاز عامل رشد حاشیه‌نشینی و بیکاری جوانان روستایی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، سرهنگ اکبر نام آور در اولین جلسه هماهنگی کمیته نظارت بر اجرای قلع و قمع و ابنیه غیر مجاز در اراضی کشاورزی و ملی آذربایجان غربی که با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: عدم اجرای قوانین مدون کشوری در خصوص نحوه افراز املاک مشاعی و تفکیک اراضی کشاورزی موجب شده نظام بهره برداری در روستا در چهارچوب های قانونی اتفاق نیفتاده و به عنوان مثال نظام سنتی و قدیمی تقسیم ارث در روستاها موجب شود، زمین های کشاورزی که زمانی زیرکشت های وسیع می رفت عملا در بین وراث تقسیم و به زمین های کوچک تبدیل گردیده و به سبب خروج از صرفه تولید اقتصادی در امر ویلاسازی استفاده شود.

سرهنگ نام آور افزود: روزانه در لابه‌لای آگهی رسانه‌ها و به‌ویژه فضای مجازی باغ‌هایی با متراژهای چشمگیر و قیمت‌های اغواکننده بسیاری از خریداران را وسوسه می‌کند.

وی اضافه کرد: در بسیاری از این آگهی ها قید شده است که ملک فوق دارای تائیدید ‌های رسمی و هم‌چنین اسناد معتبر و نقشه واگذاری زمین است اما واقعیت این است که بسیاری از این زمین‌های تقسیم‌شده در حاشیه شهر که در قالب باغ به شهروندان فروخته می‌شوند وجاهت قانونی نداشته و در زمره اراضی ملی هستند.

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم، زمین‌های بکر و دست نخورده زراعی و باغی از روستائیان خریداری و پس از تفکیک به قطعات کوچکتر هزار متری و..... با هزینه‌های گزاف به افراد بی خبر از قوانین و مقررات بازدارنده فروخته می شود و فروشندگان با کسب سود سرشار از این محل و کنار کشیدن خود از گود ، خریداران را در اثر غفلت در راهروهای تنگ قوانین گرفتار کرده و بدین طریق اموال و دارایی خود را از دست می دهند.

نام آور تاکید کرد: رشد قارچ گونه مشاورین املاک فاقد مجوز های قانونی و یافتن مشتری های پرسود و پیمانکاران دست اندر کار در ساخت ویلا های لوکس با مجموعه امکانات رفاهی و....در برخی از روستاهای استان مخصوصا در روستاهای حوزه محال بکشلوچای (امامزاده) و منطقه بند شهرستان ارومیه موجب گردیده ضمن محدود شدن نظارت های بازدارنده، انواع جرائم از قبیل سرقت و.... در این اماکن رشد یافته تا جایی که پلیس و سیستم های نظارتی نتوانند نسبت کنترل این قبیل رفتارهای مجرمانه اقدام کند.

این مسئول اضافه کرد: به منظور پیشگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت ابنیه های مجوز دار و غیر مجوز دار در اراضی کشاورزی استان در دست اقدام است .

وی ادامه داد: در این راستا اجرای با قاطعیت تمام حکم قلع و قمع تغییر کاربری های غیر مجاز و مستحدثات غیر قانونی و فاقد پروانه در اراضی کشاورزی استان با هماهنگی بین یگان حفاظت از اراضی کشاورزی، نیروی انتظامی، دادستانی و کلیه دستگاه های اجرایی ذیربط آغاز شده است و هیچ گونه اغماضی در این زمینه انجام نمی گیرد.

وی از شهروندان خواست که برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی قبل از هرگونه خرید اراضی کشاورزی جهت ساخت و ساز در سطح شهرستان با مراجعه به مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه در خصوص استعلام یا صدور مجوز در این زمینه اقدام کنند.

همچنین فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان ضمن اشاره به مشکلات و موانع موجود در مسیر حفظ کاربری اراضی کشاورزی، بر فرهنگ‌سازی وافزایش هماهنگی دستگاه‌های ذیربط در این زمینه تاکید کرد و خواستار مشارکت همگانی ، صدا و سیما و نیز همکاری دیگر یگان‌های دست‌اندر کار در جهت افزایش اگاهی عمومی در این زمینه شد.

رسول جلیلی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه اظهار کرد: حفاظت از اراضی در استان با دارا بودن یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی و دو میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی ملی در استان نیازمند مشارکت همگانی و جدیت بیشتر دستگاه های اجرایی ذیربط در این زمینه است.

وی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری که باید با هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های منابع طبیعی مقابله کرد، گفت: باید نسبت به این امر فرهنگ سازی های لازم صورت بگیرد و برای افرادی که بنای غیر مجاز احداث می کنند ایجاد مزاحمت قانونی شود و خلاف بودن این کار نیز گوشزد شود.

جلیلی با بیان اینکه توجه و تمرکز لازم در جلوگیری از احداث بناهای غیر مجاز باید از همان ابتدای کار انجام شود، افزود: متولیان حفظ و حراست از زمین ها باید در همان ابتدای وقوع امر ورود پیدا کنند و به زمان بعد موکول نشود، در این راستا دستگاه قضا نیز برای برخورد با سو استفاده کنندگان و زمین خواران مصمم است.

وی با هشدار به کسانی که به صورت غیرمجاز اقدام به احداث بنا در اراضی کشاورزی می‌کنند، تاکید کرد: ماموران یگان حفاطت از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی با آمادگی کامل با هرگونه دخل و تصرف در اراضی ملی و تخریب عرصه‌های مرتعی و جنگلی و همچنین اراضی مرغوب کشاورزی به صورت قاطع برخورد کرده و کوچک‌ترین اغماضی نخواهند داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان از بهره‌برداران و دوستداران طبیعت خواست در کنار حفاظت از عرصه‌های طبیعی و ملی و کشاورزی در صورت مشاهده هرگونه تخریب و دخل و تصرف در اراضی ملی مراتب را از طریق شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان و در اراضی کشاورزی با خط ارتباطی ۱۳۱ با مرکز فرماندهی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان به‌صورت شبانه‌روزی اطلاع دهند.

در ادامه این جلسه مشکلات و موانع موجود در زمینه اجرای احکام قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز مورد بررسی اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید