Iranian Agriculture News Agency

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی از اجرای 166 فقره احکام قلع و قمع و تخریب ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

اجرای 166 فقره احکام قلع و قمع بنا در اراضی باغی و زراعی آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی ، سرهنگ اکبر نام آور در مصاحبه خبری که به مناسبت گرامیداشت هفتم بهمن ماه سالروز تاسیس سازمان امور اراضی کشور در محل دفتر مدیریت امور اراضی استان ترتیب یافت با اعلام این خبر اظهار کرد: با آغاز فعالیت یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان از ۵ مرداد ماه سال جاری، اهتمام ویژه در جهت افزایش ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح استان در دستور کار قرار دارد.

نام آور با اشاره به سایر اقدامات پیشگیرانه این یگان در حوزه حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی در استان اضافه کرد: یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در سازمان امور اراضی با هدف حفاظت از اراضی زراعی و باغی فعالیت خود رادر بهمن ۹۷ آغاز کرده و در راستای آن با استقرار یگان حفاظت در سازمان جهاد کشاورزی استانها ، تخلفات و تغییر کاربری امور اراضی زراعی و باغی از طریق یگان پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد : نظارت بر اراضی واگذار شده، حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز و گشت های ویژه برای حفظ اراضی از اهداف راه اندازی سامانه ارتباط مردمی  ۱۳۱ و گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی است که این سامانه با هدف ارتباط مردمی به صورت شبانه روزی آماده دریافت هر گونه خبر ها و اطلاعات مردمی در این خصوص است.

نام آور با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای راه اندازی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان تصریح کرد:  انتقال گشت های حفاظت از اراضی کشاورزی مرکز استان به یگان و به صورت پایلوت در سطح کشور ، احیای سامانه cms برای پایش گشت ها ، احیای سامانه crm جهت ثبت گزارشات و پایش عملکرد گشت های یگان ، شناسایی تفکیک کنندگان اراضی کشاورزی و زمین خواران و تشکیل پرونده درپلیس امنیت اقتصادی و نظارت منطقه ای با سامانه Google earth و گزارش آنلاین به گشت ها از اهم این اقدامات است.

وی ادامه داد: طرح استخراج آمار روستا به روستای ساخت و سازهای غیر مجاز و شفاف سازی آماری برای مهندسی اقدامات و اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری و برخورد بامتخلفین تغییر کاربری های غیر مجاز در دست اجراست.

فرمانده یگان حفاظت امور اراضی استان هجوم شهرنشینان به روستاها و ساخت ویلاها در زمین های کشاورزی را باعث به وجود آمدن برخی آسیب های اجتماعی و اقتصادی برای روستاییان اعلام و یاد آور شد: علت اصلی آلودگی هوای شهرها سرانه کم فضای سبز و تغییر کاربری های غیر مجاز زمین های کشاورزی است.

وی از شهروندان خواست که برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی قبل از هرگونه خرید اراضی کشاورزی جهت ساخت و ساز در سطح شهرستان با مراجعه به مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه در خصوص استعلام یا صدور مجوز در این زمینه اقدام کنند.

نام‌آور مطالبه گری اصحاب رسانه از یگان و انجام رسالت ویژه خبرنگاران در تنویر افکار عمومی ، اگاهی رسانی و دفاع از حقوق عمومی اشخاص را خواستار شد.

این مسئول تاکید کرد: با تغییر کاربری یک هکتار زمین کشاورزی علاوه بر به خطر افتادن امنیت غذایی در حدود ۲۰ نفر ، عملا یک خانواده روستایی بیکار می شود و صنعت دامداری و دامپروری روستایی نیز به تبع آن نابود می شود. 

همچنین فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان ضمن اشاره به مشکلات و موانع موجود در مسیر حفظ کاربری اراضی کشاورزی، بر فرهنگ‌سازی وافزایش هماهنگی دستگاه‌های ذیربط در این زمینه تاکید کرد و خواستار مشارکت همگانی و استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیما ، اصحاب رسانه و نیز همکاری دیگر یگان‌های دست‌اندر کار در جهت افزایش اگاهی عمومی در این زمینه شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید