Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی

۹۲ درصد مطالبات چغندرکاران پرداخت کرد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برداشت بیش از یک میلیون و 300 هزار تن چغندرقند از مزارع استان در طی سال زراعی جاری خبرداد.

برداشت بیش از 1 میلیون تن چغندر قند در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار  ایانا در استان آذربایجان غربی، رسول جلیلی با اعلام این خبرافزود: امسال بیش از ۲۸ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود که بر اساس براوردهای انجام شده، تولید چغندرقند امسال به دلیل تغییرات دمایی وشیوع بیماری وآفت هایی از قبیل سرخرطومی و تاخیر در کشت به دلیل بارندگی ها در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی داشت.

جلیلی با بیان اینکه ۴۳۵ تومان قیمت چغندر قند برای سال زراعی جدید با عیار 16 درصد تعیین شده بود ، اظهارکرد: یک میلیون و 80 هزار تن چغندرقند توسط 5 کارخانه قند استان خریداری شده است و بیش از 200 هزار تن نیز به کارخانجات تولیدی چغندرقند سایر استانها ارسال شده است . 

وی بابیان اینکه ۱۰۰ درصد مطالبات چغندرکاران استان در سال گذشته توسط کارخانجات قند به حساب زارعین واریز شده است ، اضافه کرد : امسال نیز از اغاز فصل برداشت تا کنون بیش از 92 درصد بهای چغندرقند تحویلی به کارخانجات قند، معادل 473 میلیارد تومان  به حساب زارعین چغندرکار پرداخت شده است و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

جلیلی با بیان اینکه مجموع چغندرقند خریداری شده در حدود 513 میلیارد و 700 میلیون تومان است ، تاکید کرد : در سال جاری متوسط عیار چغندرقند تحویلی توسط کارخانجات، 17.22 درصد و در حد بسیار مطلوب و با افت متوسط 2.4 درصد گزارش شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در سطح استان فقط در شهرستانهای تکاب و سردشت چغندر قند کشت نمی شود ، اضافه کرد : بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند در استان مربوط به شهرستانهای پیرانشهر، بوکان ،میاندوآب ،نقده و اشنویه است.

وی تصریح کرد : با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.

لازم به ذکر است که سالانه برداشت چغندرقند معمولا از اوایل مهر ماه آغازشده و تا اواخر آذر ماه به طول می‌‌انجامد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید