Iranian Agriculture News Agency

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی خبر داد:

شهریار حیدری گفت: خرید محصول گوجه فرنگی برای حمایت از کشاورزان استان از فردا آغاز شده و سازمان تعاون روستایی موظف است محصول مزبور را از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم هزار تومان خریداری کند.

 خرید گوجه فرنگی برای حمایت از کشاورزان آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، حیدری افزود: با توجه به کاهش قیمت گوجه فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول ، سازمان تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت مصوب به ازای هر کیلوگرم تحویل درب مراکز خرید اقدام خواهد کرد.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه مقدمات اجرای این امر با همراهی برخی کارخانه‌های تولیدی در آذربایجان‌غربی انجام شده ‌است، اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی، همراهی حداقل ۲ کارخانه استانی را برای خرید و تبدیل گوجه فرنگی به رب مورد تاکید قرار داده بود که در این راستا، رایزنی هایی با  سایرمدیران کارخانه‌های صنایع تبدیلی استان در حال انجام است و علت اصلی تاخیر در خرید حمایتی این محصول تعلل کارخانه داران در خرید این محصول است. 

حیدری خاطر نشان کرد : در مرحله اول خرید روزانه در حدود 450 تن به طور میانگین توسط 2 کارخانه جذب خواهد شد که امیدواریم با رایزنی با سایر کارخانجات صنایع تبدیلی استان این میزان جذب نیز افزیش یابد.

وی از رایزنی استاندار آذربایجان غربی با وزیر جهاد کشاورزی در راستای انتقال نگرانی‌ها و دغدغه‌های کشاورزان استان طی روزهای گذشته خبر داد و بیان کرد: خرید تضمینی برخی محصولات از جمله گوجه‌فرنگی و همچنین بررسی مشکلات فروش سیب تولیدی استان از جمله مباحث مطرح در این دیدار بودکه مقرر شد به اهتمام سازمان تعاون روستایی، از بروز نوسان در قیمت فروش سیب درختی صنعتی نیز جلوگیری شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد:  برداشت گوجه فرنگی از سطح چهار هزار و ۸۲۰ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت این محصول در استان آغاز شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۱۹۳ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی زیر کشت این محصول برداشت شود.

حیدری با بیان اینکه تولید و سطح زیر کشت این محصول در استان ۱۷ درصد نسبت به پارسال افزایش دارد ، افزود: ۴۵ تا ۵۰درصد این محصول در داخل استان به اشکال مختلف اعم از تاره خوری و فرآوری شده مصرف می‌شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی اظهار کرد: ۶۰ هزار تن از گوجه فرنگی تولید شده در استان به صورت تازه خوری مصرف و بقیه توسط کارخانه های تبدیلی خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: به علت بالا بودن قیمت این محصول در سال گذشته در کشاورزان رغبت به کشت  افزایش یافته است و به همین علت سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم تولیدی در آذربایجان‌غربی است که علاوه بر مصرف داخلی به صورت تازه خوری پس از فرآوری درکارخانجات آذربایجان‌غربی به صورت رب و سس به خارج از استان و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه و آذربایجان نیز صادر می شود و نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید