Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی پیش بینی کرد:

رسول جلیلی با بیان این مطلب گفت: سطح باغات انگور استان ۲۰هزار و 372 هکتار بوده و شهرستان ارومیه با بیش از ۱۱ هزار هکتار رتبه اول سطح زیر کشت این میوه در استان می باشد و امسال با پیش بینی تولید بیش از 140 هزار تن بیشترین میزان تولید را در استان به خود اختصاص داده است.

برداشت بیش از 200  هزار تن انگور از باغات استان
به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، وی با بیان اینکه این استان رتبه چهام کشوری در تولید انگور را به خوداختصاص داده است ، تصریح کرد: حدود ۳۵ درصد از محصول تولیدی انگور به صورت تازه خوری و حدود30  درصد نیز تبدیل به کشمش می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:  بخشی از انگور تولیدی نیز سالانه به کشور های عربی و روسیه صادر می شود. 
جلیلی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ رقم انگور در استان تولید می شود بیان کرد: رقم سفید کشمشی، قرمز کشمشی، تبرزه سفید و قرمز، ریش بابا، حسینی، خلیلی، لعل بیدانه و قزل اوزوم از جمله آنهاست.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه از برگ مو وهسته این میوه بهشتی برای تهیه غذا و روغن گیری استفاده می شود، گفت:  انگور به صورت دوشاب (شیره)،کشمش ،سبزه، آبمیوه،سرکه و غوره در صنایع تبدیلی تولید می شود.
وی با بیان اینکه نیمه اول مردادماه بهترین زمان آبغوره گیری است، ادامه داد: در این استان که بالغ بر ۲۰هزار هکتار باغ انگور را دارا می باشد ،هر ساله در مرحله غوره شدن و قبل از رسیدن و شیرین شدن انگور بخشی از غوره ها به آبغوره تبدیل می شود .
جلیلی خاطر نشان کرد: انگور دومین محصول باغی استان بوده و بیش از 30 هزار بهره بردار به طور مستقیم و 30هزار نفربه صورت غیر مستقیم در امر داشت و برداشت، بسته‌بندی و حمل و نقل انگور فعالیت نموده و از این راه امرار معاش می‌ کنند.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید