Iranian Agriculture News Agency

افتتاح، بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۱۴۴ طرح بخش کشاورزی آذربایجان غربی در دهه فجر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: همزمان با گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴۲ پروژه اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی استان با صرف اعتباری بالغ‌بر ۱۶ هزار میلیارد ریال در سراسر استان به بهره‌برداری می‌رسد و یک پروژه گلخانه‌ای ۵۰ هکتاری در شهرستان خوی و واحد پرورش مرغ تخم‌گذار ۳۰ هزار قطعه‌ای در شهرستان اشنویه نیز آماده کلنگ‌زنی شده است.

افتتاح، بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۱۴۴ طرح بخش کشاورزی آذربایجان غربی در دهه فجر

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت دهه مبارک فجر با بیان اینکه شعار فجر امسال در بخش کشاورزی، "کشاورزی دانش‌بنیان، پشتوانه رشد تولید و امنیت غذایی" نام‌گذاری شده است، افزود: با بهره‌برداری از مجموع این ۱۴۴ پروژه با صرف اعتباری بالغ‌بر ۳۶ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال، برای یکهزار و ۷۵۰ نفر اشتغال پایدارایجاد شده و ۲۳ هزار و ۶۰۸ خانوار نیز از عواید اجرای این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: از مجموع این پروژه‌ها، بیشترین پروژه مربوط به تعداد ۷۸ طرح در بخش آب و خاک و امور فنی و مهندسی به‌منظور مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری با اعتبار بالغ‌بر هزار و ۸۲ میلیارد ریال است که هزار و ۳۶ میلیارد ریال از این اعتبار از محل کمک‌های بلاعوض دولتی تامین شده است.

شهبازی تاکید کرد: تعداد ۱۵ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، در زیربخش معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی با صرف اعتبار بالغ‌بر هشت هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال، با تعداد ۴۱۹ اشتغال پایدار آماده بهره‌برداری است که این پروژه‌ها شامل دو واحد تولید اسانس (آب میوه و عرقیات گیاهی) و دو واحد تولید مکمل غذایی و یک واحد کشتارگاه صنعتی دام و سه واحد بسته‌بندی میوه و سه واحد پوره میوه و سه واحد بسته‌بندی انواع گوشت، یک واحد سورتینگ بذر کدو و آفتابگردان یک واحد احداث سردخانه است.

وی اضافه کرد: تعداد ۱۱ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره‌برداری بخش کشاورزی استان، در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتبار بالغ‌بر ۴۷۸ میلیارد ریال، با تعداد ۱۱۹ اشتغال پایدار آماده بهره‌برداری است، این پروژه‌ها شامل پنج مورد احداث ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و تامین آب شرب روستای عشایری و یک مورد بازسازی و مرمت ایلراه عشایری و ... است.

این مسئول ادامه داد: تعداد ۱۰ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره‌برداری بخش کشاورزی استان، در زیر بخش مدیریت تعاون روستایی با اعتبار بالغ‌بر ۶۳ میلیارد ریال، با تعداد ۱۳ اشتغال پایدارو ۱۳ هزار و ۳۰۵ خانوار بهره‌بردار آماده بهره‌برداری است که شامل سه مورد احداث باسکول و یک مورد خرید تراکتور سنگین و دو مورد احداث واحد نانوایی و یک مورد احداث انبار و یک مورد ایجاد شرکت تعاونی زنان و یک مورد ایجاد روستا بازار و تجهیز کشتارگاه صنعتی مرغ خوی (خرید دستگاه یخ ساز قالبی) است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تعداد ۱۰ پروژه نیز درزیر بخش معاونت بهبود تولیدات دامی با اعتبار بالغ‌بر چهار هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال، با تعداد ۸۶ اشتغال پایدار آماده بهره‌برداری است. این پروژه‌ها شامل واحد مرغ تخم‌گذار و گوساله پرواری، گوسفند داشتی و یک واحد بره پرواری و پنج واحد مرغداری گوشتی و یک واحد جایگاه دامی است.

وی افزود: تعداد ۶ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره‌برداری بخش کشاورزی استان، در اداره کل امور عشایر با اعتبار بالغ‌بر ۲۲۲ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری شده است.

شهبازی خاطرنشان کرد: تعداد ۶ پروژه، درزیر بخش معاونت بهبود تولیدات گیاهی با اعتبار بالغ‌بر ۶۰۵ میلیارد ریال، با تعداد ۷۳ اشتغال پایدارآماده بهره‌برداری است. این پروژه‌ها شامل سه واحد انواع گلخانه و دو واحد پرورش قارچ خوراکی یک مورد احداث باغ پسته متمرکز است.

به گفته وی، تعداد چهار پروژه از مجموع پروژه آماده بهره‌برداری بخش کشاورزی استان، در شرکت شهرک‌های کشاورزی با اعتبار بالغ‌بر هزار و ۱۲۹ میلیارد ریال، با تعداد ۲۰۳ اشتغال پایدار، ۴۰۴ تثبیت اشتغال آماده بهره‌برداری است که این پروژه‌ها شامل سه واحد شهرک کشاورزی و یک واحد شهرک دامپروری است.

شهبازی خاطرنشان کرد: تعداد دو پروژه مدیریت شیلات و آبزیان با اعتبار بالغ‌بر ۴۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است که این پروژه‌ها شامل دو واحد پرورش ماهیان سردآبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: یکی از برنامه‌هایی که براساس سیاست‌های کلی نظام و ابلاغی رهبر معظم انقلاب در دستور کار قرار گرفته تامین امنیت غذایی است که برای تحقق این مهم استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان‌ برای مدرن سازی بخش کشاورزی و افزایش ضریب نفوذ علم و دانش در کشاورزان در دستور کار قرار دارد.

وی اهداف اصلی مجموعه مشارکت جدی در احیای دریاچه ارومیه، افزایش درآمد بهره‌برداران، رونق تولید، رفع موانع سرمایه‌گذاری در این بخش و تامین امنیت غذایی مردم و به طور کلی توسعه کشاورزی پایدار در استان عنوان کرد و افزود: ایران اسلامی پس از گذشت ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی در بسیاری از عرصه‌ها به استقلال کامل رسیده است، به‌عنوان نمونه می‌توان به امنیت غذایی که امری حیاتی برای دوام یک کشور است، اشاره کرد که بخش بزرگ این موفقیت، مرهون تلاش‌های روستاییان و عشایر در عرصه کشاورزی و دامداری است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید