Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی:

۲۲ درصد عسل کشور در آذربایجان‌غربی تولید می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: این استان رتبه اول کشوری را از نظر تعداد کلنی با بیش از یک میلیون و ۵۰۰ کلنی و تولید ۲۲ درصد عسل کشور را دارد.

۲۲ درصد عسل کشور در آذربایجان‌غربی تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی در اولین کنفرانس ملی زنبور عسل و زنبورداری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی برگزار شد، بیان کرد: سالانه نزدیک به ۲۷ هزار تن عسل با کیفیت بالا در استان تولید می‌شود و نیاز است با ایجاد زنجیره‌های ارزش، مسیر صادرات این محصول تسهیل و موانع مرتفع شود.

شهبازی با تاکید بر لزوم استفاده از محصولات جانبی و فرآورده‌های زنبور عسل اعم از ژله رویال، بره موم و زهر عسل و... گفت: در این راستا نیاز است محققان و متخصصان تولید و فراوری زنبور عسل، ترویج استفاده از این محصول در لوازم آرایشی و بهداشتی و دارویی بیشتر مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: ۴۶۸ نوع گباه دارویی در استان وجود دارد و عسل‌های تولیدی نیز از شهد همین گیاهان هست که عسل تولیدی استان در نوع خود در جهان بی نظیر است.

شهبازی با بیان اینکه ایجاد زنجیره ارزش تولید محصولات زنبور عسل از برنامه‌های این سازمان است، گفت: فراورده‌های تولید شده از زنبور خواص زیادی برای انسان‌ها دارند و عسل تنها یکی از چند فرآورده‌ای است که زنبور عسل تولید می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید