Iranian Agriculture News Agency

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی:

۷۰ درصد خسارت بخش کشاورزی آذربایجان غربی مربوط به محصولات باغی است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به خسارت بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریالی حوادث غیرمترقبه به محصولات کشاورزی استان گفت: ۷۰ درصد این خسارت‌ها مربوط به باغ‌ها به ویژه میوه‌های هسته‌دار است که نشان می‌دهد در این خصوص باید مراقبت بیشتری داشت.

۷۰ درصد خسارت بخش کشاورزی آذربایجان غربی مربوط به محصولات باغی است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، عبدالله فتح الله زاده بیان کرد: در سال جاری ۶۷ هزار و ۳۹۸ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی دچار خسارت شده که بیش از ۵۵ هزار هکتار آن مربوط به باغ‌ها بوده و ارزش آن به ۱۵ هزار میلیاد ریال می‌رسد.

وی اضافه کرد: میزان خسارت وارد شده به اراضی زراعی دیم ۱۵۴ میلیارد ریال در سطح ۱۲ هزار هکتار و اراضی زراعی آبی نیز سه هزار و ۵۳۵ هکتار و به میزان ۶۰۰ میلیارد ریال ارزیابی شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن، ۵۵ میلیارد ریال خسارت نیز به دام‌های بزرگ و کوچک استان وارد شده که ۵۹۷ راس دام را شامل می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: بیشترین شهرستان‌های خسارت دیده در استان شامل شهرستان‌های سلماس، خوی، ماکو، بوکان، ارومیه، مهاباد و میاندوآب است و بیشترین عوامل خسارت نیز سرمازدگی، سیل و تگرگ به شمار می‌رود.

فتح الله زاده گفت: کشاورزان استان رغبت چندانی به بیمه محصولات ندارند و علت آن عدم پرداخت به موقع و جبران خسارت وارده، بالا بودن فرانشیز بیمه، بالا بودن حق سهم بیمه گذار، عدم گسترش بیمه پایه و فراگیر برای اراضی زراعی و باغی واحدهای تولیدی در مناطق پرخطر و آسیب پذیر، عدم استفاده به موقع از فناوری‌های نوین و دانش روز جهت ارزیابی سریع است.

وی در خصوص راهکارهای لازم برای پیشگیری از افزایش خسارت نیز توضیح داد: افزایش ضریب نفوذ بیمه در بین بهره‌برداران، بالا بودن سطح بیمه و تشویق بهره‌برداران برای بیمه محصولات، رعایت زمان کشت در محصولات زراعی، استفاده از ارقام مقاوم به سرما و خشکی در محصولات زراعی و باغی، استفاده از فناوری‌های نوین و دانش روز در مقابل سرما و تگرگ، از جمله این راهکارها به شمار می‌رود.

آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶.۵ میلیون تن انواع محصولات در این اراضی تولید و روانه بازار مصرف می شود؛ این استان دارای ۱۲۰ هزار هکتار باغ است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید