Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت:

طرح ایمن‌سازی دام‌های سنگین علیه بیماری بروسلوز در آذربایجان‌غربی آغاز شد

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: طرح رایگان ایمن سازی دام‌های سنگین علیه بیماری بروسلوز یا همان تب مالت در استان آغاز شد.

طرح ایمن‌سازی دام‌های سنگین علیه بیماری بروسلوز در آذربایجان‌غربی آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، سید امید خلیل زاده بیان کرد: طرح مایه‌کوبی دام سنگین علیه بیماری بروسلوز تا ۲۶ اسفند سال جاری در سطح دامداری‌های استان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بیماری بروسلوز از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است، خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۶۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) علیه بیماری بروسلوز در سطح تمامی واحد‌های اپیدمیولوژیک با مشارکت بخش غیر دولتی و نظارت بخش دولتی ایمن سازی شوند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: سالانه دو بار این اقدام برای دام سبک و سنگین با مشارکت ۹۸ اکیپ دامپزشکی اعم از بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود.

وی هدف از اجرای این طرح را ایجاد ایمنی در دام‌های حساس استان برای پیشگیری از رخداد بیماری بروسلوز و کاهش خسارت‌ها، تلفات و ضایعات دامی ناشی از بروز این بیماری بیان کرد و از دامداران استان خواست تا با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری‌های لازم را داشته باشند.

خلیل زاده توضیح داد: بیماری بروسلوز از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که از دو جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد که باعث ایجاد سقط جنین و ضرر‌های اقتصادی فراوان به جامعه شده است.

وی گفت: از سوی دیگر نیز اگر دام‌های مبتلا از گله حذف نشوند، باعث انتشار بیماری و کاهش تولید شیر می‌شود.

این بیماری در جمعیت دامی به بیماری بروسلوز و در جمعیت انسانی به بیماری تب مالت معروف است. علائم بیماری در دام‌ها شامل تب بالا، سقط جنین و جفت ماندگی و در مواردی کاهش شیر است و در انسان تب، درد مفاصل و خستگی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید