Iranian Agriculture News Agency

استاندار آذربایجان غربی گفت:

۲۵۰ کلاس درس در روستاهای آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسیده است

استاندار آذربایجان غربی گفت: ۲۵۶ مدرسه روستایی در دست احداث بوده و در دو سال گذشته ۲۵۰ کلاس درس روستایی در آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسیده است.

۲۵۰ کلاس درس در روستاهای آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسیده است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در برنامه کندیمیز رادیو چی چست صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی، با اشاره به اجرای طرح هادی در ۲۳۷ روستای استان، افزود: با الحاق هزار هکتار زمین به روستاها در قالب طرح نهضت ملی مسکن، شاهد تحرک مهمی در حوزه مسکن روستایی خواهیم بود.

وی در ادامه به افتتاح ۳۰ سالن ورزشی در دو سال گذشته و ۸٠ پروژه ورزشی در دست احداث اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین در دولت سیزدهم ۳۰ واحد مرکز جامع سلامت در آذربایجان غربی به اتمام رسیده و از ۸۰ واحد پیش‌بینی شده تا پایان دولت نیز ۴۰ واحد در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

استاندار آذربایجان غربی آبرسانی به روستاها را نیز از برنامه‌های جدی دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: با توجه به کاهش ۱۸ درصدی بارندگی در سطح استان و ۳۰ درصدی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، مجبور به شناسایی منابع جدید آب در آذربایجان غربی هستیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به نهضت آبرسانی به روستاهای استان، اضافه کرد: با تامین هزار میلیارد تومان اعتبار، در فاز نخست ٣٩٦ روستا از آب شرب بهداشتی و پایدار بهره‌مند شده و در فاز دوم ۶۰۰ روستای دیگر آذربایجان غربی از این طرح بهره خواهند برد. 

وی در ادامه با اشاره به تاثیر تکمیل زیرساخت های ارتباطی در راه‌اندازی استارتاپ‌ها و فروش اینترنتی و رونق اقتصاد در روستاها، افزود: در دولت سیزدهم، پوشش اینترنتی به ۳۲۳ روستای دیگر آذربایجان غربی گسترش یافته و تلاش می‌شود تا پایان سال و حداکثر تا ۶ ماه آینده، تمامی روستاهای استان به شبکه اینترنت پرسرعت متصل شوند.

استاندار آذربایجان غربی به اهتمام جدی دولت سیزدهم برای احیای دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و یادآور شد: با توجه به اتمام پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در طول هر سه ماه یکبار، انتظار می‌رود تا پایان سال جاری برنامه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه به اتمام برسد.

معتمدیان همچنین اولویت کنونی دولت را اجرای برنامه‌های نرم‌افزاری و مدیریت منابع آب معرفی کرده و افزود: در یک دهه گذشته، زمین‌های کشاورزی و کشت محصولات پر آب بر در منطقه، ۱۴۰ هزار هکتار توسعه یافته و از ۹۰ درصد آب مصرفی استان در بخش کشاورزی، ۵۷ درصد صرف کشت محصولات پر آب بری چون سیب، یونجه و چغندرقند می‌شود.

وی از سفر قریب‌الوقوع مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی به آذربایجان غربی در راستای پیاده سازی طرح تغییر الگوی کشت خبر داد و خاطرنشان کرد: ریاست جمهوری و دولت سیزدهم، تغییر الگوی کشت را منوط به صیانت از معیشت و افزایش درآمد مردم منطقه کرده‌اند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به ضرورت مشارکت مردم در تغییر الگوی کشت نیز اشاره کرده و افزود: در راستای کاهش مصرف آب و افزایش درآمد مردم، ۳ هزار هکتار زمین برای توسعه باغات گردو و پسته در شمال استان اختصاص یافته و این دو محصول ۱۲ برابر سیب، ارزش افزوده و درآمد بیشتر و مصرف آب کمتر دارند.

معتمدیان همچنین با اشاره به تاثیر مثبت رسانه ها و راه‌اندازی مراکز آموزشی برای مردم جهت ترویج تغییر الگوی کشت در استان، گفت: دولت سیزدهم در راستای جلب رضایت مردم و احیای دریاچه ارومیه، توسعه سیستم ‌های نوین آبیاری، گسترش کشت گلخانه‌ای و اقتصادی و مکانیزه کردن کشاورزی را در دستور کار قرار داده است.

وی از تشدید نظارت بر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی خبر داد و افزود: با ایجاد طرح نواحی روستایی در هر شهرستان آذربایجان غربی و رونق بخش فرآوری محصولات کشاورزی، شاهد جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر در سطح استان خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی در پایان با تاکید بر تسهیل روند فروش محصولات کشاورزی در استان، گفت: ایجاد مسکن و اشتغال در روستاها، منجر به مهاجرت معکوس از حاشیه شهرها و افزایش جمعیت مولد آذربایجان غربی خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید