Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی؛

۱۱ هزار کشاورز در طرح جهش تولید در دیمزارها در آذربایجان غربی مشارکت دارند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: افزون بر ۱۱ هزار کشاورز در ۱۸ شهرستان استان در طرح جهش تولید در دیمزارهای استان مشارکت دارند.

۱۱ هزار کشاورز در طرح جهش تولید در دیمزارها در آذربایجان غربی مشارکت دارند

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی بیان کرد: ۶۳ مرکز جهاد کشاورزی و هزار و ۱۵۲ روستا تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها هستند.

وی اضافه کرد: از مجموع ۴۱۸ هزار هکتار از اراضی دیم استان ۳۵۰ هزار هکتار تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها هستند که تا کنون ۶۳ درصد سطح ابلاغی محقق شده و زیر کشت رفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: در راستای توسعه مشارکت کشاورزان در این زمینه ۶۳۰ کلاس ترویجی برای ۱۰ هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار برگزار شده که موجب جذب مشارکت آنان در این امر شده است.

شهبازی ادامه داد: برنامه ابلاغی در این زمینه برای هر یک از محصولات دیم از جمله گندم، جو، نخود، عدس، نباتات علوفه‌ای، دانه‌های روغنی، و گیاهان دارویی نیز در دست اقدام است.

وی با اشاره به تسهیلات ارائه شده و ادوات کشاورزی دنباله بند مورد استفاده برای تحقق این طرح خاطرنشان کرد: ۵۰۰ دستگاه ادوات مختص دیمزار‌ها به مبلغ ۶۶۸ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار داده شده است و در حال جذب به عاملیت بانک ملی هست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: در این راستا ۱۷ هزار لیتر کود بذر مال تامین و تدارک دیده شده و چهار هزار تن گندم با آن تیمار شده است.

شهبازی گفت: ۱۳ هزار و ۷۰۰ تن بذر گواهی شده گندم دیم نیز در این زمینه از طبقات مختلف خریداری و در اختیار کشاورزان قرارداده شده است.

وی بیان کرد: این طرح در راستای تامین امنیت غذایی در کشور عملیاتی شد و برای تضمین آن نیازمند افزایش ماده آلی خاک، تغذیه گیاهی، حفظ رطوبت آن، تقویت مزرعه به سمت خاک سازی، رعایت تناوب زراعی و استفاده از حداکثر پتانسیل‌های سرزمین هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: پیاده سازی ایده‌های جدید در این زمینه با همکاری محققان از ملزومات موفقیت این طرح است.

شهبازی ادامه داد: ۳۵ تا ۳۸ درصد کاهش بارش‌ها را شاهدیم که در منطقه ارومیه بیشتر تشدید شده است.

وی گفت: دریاچه ارومیه باید احیا شود، کشاورزی در غیر این صورت از بین می‌رود و در این زمینه نیازمند همکاری محققان هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: نیازمند تغذیه گیاهی بهینه در مزارع هستیم، کود از نیاز‌های پایه ما است و ۲۵۶ هزار تن کود برای اجرای این طرح نیاز داریم، در حالی‌که ۱۱۸ هزار تن به استان تخصیص یافته که ۴۶ درصد نیاز واقعی تغذیه خاک مزارع را شامل می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید