Iranian Agriculture News Agency

کشاورزان جنوب آذربایجان غربی بیش از 40 هزار تن کود کشاورزی مصرف کردند

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی گفت: 40 هزار و 100 تن کود ازته، پتاسه و فسفاته از ابتدای امسال تا پایان مهرماه برای مصارف اراضی باغی و زراعی کشاورزان جنوب استان تامین شده است ..

کشاورزان جنوب آذربایجان غربی بیش از 40 هزار تن کود کشاورزی مصرف کردند

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، محمود مظلومی با اشاره به تخصیص کودهای کشاورزی توسط دفتر مرکزی شرکت از پتروشیمی‌ها و مبادی کرمانشاه، لردگان، مرودشت شیراز، ارومیه، عسلویه، بندر امام خمینی (ره) و بندرعباس، بیان کرد: عملیات توزیع از پتروشیمی‌ها و مبادی به مقصد استان به‌صورت شبانه‌روزی از طریق ناوگان حمل‌ونقل انجام می‌گیرد تا کود موردنیاز کشت‌های استان به‌موقع تأمین شود.

مظلومی تأکید کرد: این کودها طبق سهمیه‌بندی سازمان جهاد کشاورزی استان و بر اساس سامانه پهنه‌بندی و با صدور حواله الکترونیکی از طریق سامانه حمل‌ونقل و پایش توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر کشاورزان به‌درستی کود را مصرف کنند، بهره‌وری آب تا 15 درصد افزایش می‌یابد.

 وی بابیان این‌که در شرایط خشک‌سالی مدیریت کود مهم‌تر از مدیریت آب است، گفت: همچنین توصیه می‌شود کشاورزان از کودهای پتاسیمی هم به دلیل اینکه نقش مهمی در تنش سرما، خشکی و گرما دارد، در برنامه کودی مزارع و باغات خود استفاده کنند.

مظلومی بابیان این‌که بهتر است از پخش کردن کود در سطح خاک جلوگیری شود، توضیح داد: کود فقط باید درجایی قرار گیرد که ریشه در آنجا قرار دارد، زیرا علاوه بر به‌صرفه بودن ازنظر اقتصادی، آلودگی را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

مظلومی ادامه داد: این شرکت آمادگی کامل دارد تمامی برنامه کودی استان را در اختیار کشاورزان قرار دهد و از کشاورزان و باغداران درخواست می‌کنیم تا با ثبت باغ و زمین زراعی خود در سامانه پهنه‌بندی، کود موردنیاز خود را دریافت کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید