Iranian Agriculture News Agency

رتبه سوم کشوری آذربایجان غربی در تولید ماهی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان با تولید 6 هزارو 600 تن انواع ماهی در دریاچه‌های پشت سد و رودخانه‌ها، مقام سوم کشوری را در زمینه تولید ماهی در منابع آب‌های داخلی به خود اختصاص داده است.

رتبه سوم کشوری آذربایجان غربی در تولید ماهی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی در مصاحبه با خبرنگار صداوسیمای مرکز استان در دریاچه پشت سد حسنلوی نقده به‌عنوان یکی از مراکز مهم تولید ماهی در استان، با اعلام این خبر افزود: آذربایجان غربی با دارا بودن 26 دریاچه پشت سد موجود و در حال احداث و بیش از 30 رودخانه دائمی و فصلی به‌عنوان دومین استان پرآب کشور مطرح بوده و ازنظر شیلاتی نیز یکی از قطب‌های مهم تولید ماهی در منابع آبی کشور است.

شهبازی خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی درزمینهٔ تکثیر و پرورش ماهیان سردابی و گرمابی یک‌قطب مهم در کشور است و در حال حاضر 420 مرکز و مزرعه آبزی‌پروری در استان فعال بوده و تولید آبزیان استان به 18 هزار تن در سال افزایش‌یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از مراکز مهم تولید ماهی استان می‌توان به دریاچه‌های پشت مدارس، سد ماکو، سدارس 2، سد قیقاج، سد حسنلو و سد بوکان و همچنین رودخانه زینه رود، سمینه رود، زاب و مهاباد چای اشاره کرد.

وی بیان کرد: در این راستا مدیریت شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از تعاونی‌های صید و صیادی و نیز حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان ارزشمند منابع آبی استان اقدام به راه‌اندازی مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی در شهرستان پلدشت کرده است.

شهبازی یادآور شد: این مرکز به‌عنوان سومین مرکز بزرگ تکثیر بچه ماهیان گرمابی در کشور مطرح است، با مساحتی بالغ‌بر 60 هکتار در جوار رودخانه پرآب ارس قرارگرفته و به دلیل وجود آب کافی و بسیار غنی در  رودخانه ارس،  در سال جاری تعداد 7/7 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان گرمابی در مرکز فوق تولید و بعد از رساندن به وزن مناسب در منابع آبی استان و استخرهای ذخیره آب کشاورزی رهاسازی می‌شود.

آذربایجان غربی درزمینهٔ تکثیر و پرورش ماهیان سردابی یک‌قطب مهم در کشور بوده و آبزیان ارزشمندی مثل آرتمیای دریاچه ارومیه و شاه‌میگوی دراز آب شیرین سد ارس مختص این استان است. 

همچنین با توجه به وجود پتانسیل‌های گوناگون در استان به‌تبع آن آبزی‌پروری نیز در استان از تنوع خاصی برخوردار بوده و درزمینهٔ های تکثیر پرورش ماهیان سردابی، گرمابی، ماهیان زینتی، زالو، آرتمیا و سایر آبزیان طرح‌های شیلاتی در استان راه‌اندازی و اجرا می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید