Iranian Agriculture News Agency

بیش از ۱۴ هزار تن گوشت مرغ آرین در آذربایجان‌غربی تولید شد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۱۴ هزار و ۴۷۳ تن گوشت مرغ نژاد آرین طی سال جاری در مرغداری‌های استان تولید و روانه بازار مصرف شده است.

بیش از ۱۴ هزار تن گوشت مرغ آرین در آذربایجان‌غربی تولید شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، پرویز بستانچی بیان کرد: بعد از تحریم‌های سال ۱۳۹۸ واحدهای مرغداری استان برای تولید مرغ نژاد آرین اعلام آمادگی کردند و هم‌اکنون ۱۶ واحد مرغ مادر آرین در آذربایجان‌غربی فعال است.

وی با اشاره به اینکه پرورش این نژاد عمدتا توسط شرکت‌های زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ «اروم گوهر دانه» و «بهپرور ارومیه» انجام می‌شود، اضافه کرد: سال گذشته میزان تولید مرغ آرین هفت هزار و ۸۰۰ قطعه بود که امسال رشد قابل توجهی داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی آذربایجان‌غربی ادامه داد: ۶۷ واحد پرورش مرغ مادر در استان وجود دارد که ۶۱ واحد با ظرفیت ۱.۹ میلیون قطعه فعال بوده و افزایش تولید مرغ گوشتی نژاد آرین نیز پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی حلقه‌های صنعت گوشت مرغ شامل مزارع مرغ اجداد، مرغ مادر گوشتی، مرغ گوشتی، کشتارگاه‌های تمام اتوماتیک، کارخانجات جوجه کشی، خوراک طیور و فروشگاه‌های عرضه گوشت مرغ در استان شکل یافته‌است، گفت: این موضوع بستری مطلوب برای تولید مرغی با اصالت کامل ایرانی آرین است.

بستانچی با اشاره به اینکه توسعه زنجیره‌ها باعث می‌شود در تولید مشکلات کمتری وجود داشته باشد، گفت: درصدد راه‌اندازی زنجیره تولید گوشت مرغ در شمال استان هستیم و به زودی کلنگ‌زنی کارخانه انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون هفت زنجیره در استان فعال است که یک حلقه کامل را تشکیل می‌دهند، در قالب هفت هلدینگ فعالیت دارند و زنجیره هشتم نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی آذربایجان غربی با اشاره به تولید بوقلمون گوشتی در ۱۸ واحد استانی گفت: این واحدها در خوی، تکاب و مهاباد فعال هستند که در سال ۷۷ هزار قطعه تولید دارند.

وی یادآور شد: دو واحد پرورش شترمرغ پرواری در استان فعال است که یک واحد در میاندوآب و یک واحد در خوی با هزار و ۲۴ قطعه فعال است و واحد دیگر با سه هزار قطعه در بوکان فعال‌سازی شده‌ است.

بستانچی با اشاره به اینکه ارزش گوشت شتر مرغ برابر گوشت قرمز است و جایگزین برای گوشت قرمز می‌تواند باشد، توضیح داد: چون فرهنگ استفاده نهادینه سازی نشده، استقبال چندانی از این نوع گوشت در استان نمی‌شود.

آذربایجان غربی دارای ۷۶۰ واحد مرغداری است که شامل تمام زنجیره‌های تولید مرغ هستند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید