Iranian Agriculture News Agency

4700 هکتار از باغات آذربایجان غربی شناسنامه‌دار شدند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: به‌منظور ساماندهی بازار محصولات کشاورزی و استفاده بهینه از منابع طرح شناسنامه دار کردن باغات در استان اجرا می شود که تا کنون چهار هزار و 700 هکتار از باغات آذربایجان غربی شناسنامه‌دار شدند.

4700 هکتار از باغات آذربایجان غربی شناسنامه‌دار شدند

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی، هدف از اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن باغات استان را هویت بخشی یکپارچه به عرصه‌های باغبانی، ایجاد ارتباط موثر و پایدار با تولیدکنندگان زیر بخش، تدوین بانک جامع اطلاعاتی در این حوزه، ثبت و پایش مبدا تولید محصولات باغی، کنترل باقی‌مانده آثار سموم شیمیایی و آفت‌کش‌ها و ارتقای کمی و کیفی صادرات محصولات باغی عنوان کرد.

شهبازی با اشاره به اینکه شناسنامه بستر تولید، میزان مصرف منابع و نهاده‌ها و میزان تولیدی را که به بازار عرضه می‌‌شود، ثبت می‌کند، گفت: یکی از چالش‌های بزرگ کشاورزان در سال‌های اخیر مرحله پس از تولید و برداشت است.

وی با اشاره به آغازاجرای این طرح از خردادماه سال جاری، بیان کرد: 123 هزار هکتاراراضی باغی در سطح استان وجود دارد که تا کنون هزار و 372 نفر کشاورز برای چهار هزار و 700 هکتار از اراضی باغی خود اقدام به اخذ شناسنامه کرده‌اند و این روند تا شناسنامه‌دار کردن تمامی باغات استان ادامه خواهد داشت.

وی همچنین بر ضرورت داشتن اطلاعات درست از بستر تولید برای صدورگواهی تولید محصولات باغبانی ( QR Code) تاکید کرد و ادامه داد: اجرای این طرح مشارکت مردم، باغدار و تولیدکننده‌ را می‌طلبد.

شهبازی توضیح داد: سامانه‌ سَبَک به‌صورت سامانه تحت وب است که از این مسیر کشاورزان می‌توانند وارد و اطلاعات را ثبت یا به اتاق اصناف کشاورزی شهرستان خود جهت ثبت‌نام مراجعه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: کشاورزان در سامانه‌ سَبَک درخواست خود را ثبت کرده و یک نفر را به‌عنوان کارشناس بازدید انتخاب می‌کنند، میزان منابع آب و خاک، میزان تولید و دیگر موارد نیز پس از بازدید میدانی کارشناس ثبت و شناسنامه‌ای برای واحد صادر می‌شود .

وی با اعلام اینکه به‌زودی طرح ارائه یارانه نهاده‌های کشاورزی در قبال شناسنامه به باغداران پرداخت می‌شود، گفت: صدور محصولات باغی به خارج کشور بدون شناسنامه محصول سخت و با مشکل مواجه می‌شود.

 در فرآیند طراحی شده برای اجرای این طرح ملی، تمامی مراحل ثبت و صدور شناسنامه واحدها در سامانه تحت وب بهره‌برداران اتاق اصناف کشاورزی موسوم به سَبَک صورت می‌گیرد که با کد دسترسی طراحی شده در این سامانه برای مراکز تولید محصولات باغبانی، امکان پایش مبادی تولید و استانداردسازی محصولات جهت صادرات و حتی تنظیم بازار داخلی ایجاد خواهد شد.

سامانه دریافت شناسنامه باغات sso.sabak.org یا همان سبک، سامانه‌ای است که از سوی دولت و سازمان نظام صنفی کشاورزی راه‌اندازی شده تا دریافت شناسنامه و پروانه را برای باغ داران و فعالین در حوزه باغبانی، میسر ساخته و بدین ترتیب، امکان بهره‌مندی از امکانات دولتی متعلق به باغات را به موجب این سند، برای فرد فراهم سازد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید