Iranian Agriculture News Agency

آغاز برداشت زعفران از مزارع آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: برداشت محصول زعفران در ۴۶ هکتار از اراضی زیر کشت این استان آغاز شد.

آغاز برداشت زعفران از مزارع آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی بیان کرد: در حال حاضر ۱۶۵ کیلوگرم میزان تولید سالانه زعفران در استان است و ۶۰ نفر هم به‌عنوان بهره‌بردار اصلی در کشت زعفران به طور مستقیم مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه هر هکتار زراعت به طور غیر مستقیم ۱۵۰ نفر روز اشتغال ایجاد می‌کند، اضافه کرد: کشت زعفران در آذربایجان‌غربی در مجموع هفت هزار نفر روز اشتغال غیرمستقیم در سطح استان ایجاد کرده است.

وی عمده‌ترین مشکلات زعفران کاران آذربایجان‌غربی را خرده مالکی و کوچک بودن اراضی زراعی عنوان کرد و گفت: هزینه‌های بالای تولید در این محصول به کاهش سوددهی در تولید منجر شده است.

شهبازی توضیح داد: در این راستا با هدف بالا بردن راندمان تولید و حمایت از کشاورزان، تلاش می‌شود که طرح‌ها و ایده‌های جدید بررسی شده و از شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان فعال حمایت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه حمایت‌های لازم از جمله مشاوره تخصصی و ارائه تسهیلات بانکی به زعفران کاران در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه مصرف آب زعفران اندک است، این گیاه یکی از گونه‌های امیدبخش برای توسعه در استان و موثر در حفظ و احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

شهبازی یادآور شد: کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اعلام و زیر کشت رفته، باعث شده که فعالان این عرصه به سود مناسبی دست پیدا کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید