Iranian Agriculture News Agency

کشت بیش از ۸۰ درصد محصولات زراعی پاییزه در آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۸۰ درصد محصولات پاییزه استان کشت شده که عمده این محصولات گندم، جو و کلزا بوده‌است.

کشت بیش از ۸۰ درصد محصولات زراعی پاییزه در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، خسرو شهبازی در جلسه ستاد زراعت استان که با حضور علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و سهراب سهرابی مجری طرح گندم کشور و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها در سالن آمفی تئاترمرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان برگزار شد، افزود: زارعین گندم‌کار، توصیه‌های کودی کارشناسان را در مزارع تا مدت‌زمان باقی‌مانده از کشت، رعایت کنند.

 شهبازی اضافه کرد: با چهار هزار و ۳۰۰ هکتار کلزای کشت‌شده در سال جاری جهاد کشاورزی به تعهدات خود عمل کرده و در تأمین بذر اصلاح‌شده نیز استقبال بی‌نظیری از سوی کشاورزان انجام‌شده است. 

وی گفت: طی کشت پاییزه امسال ۲۰ هزار تن بذر اصلاح‌شده غلات که مورد تائید محققان مرکز تحقیقات کشاورزی است  در زمین‌های استان مورداستفاده کشاورزان قرار گرفت. 

وی بابیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها انتظار پاییز پر بارش داریم، ادامه داد: در محصول گندم در سال زراعی گذشته، با ۶۸۳ هزار تن خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص دادیم و این رکورد خرید بی‌نظیر بود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: در صورت فراهم بودن شرایط اقلیمی امیدواریم رکوردشکنی مجدد را در سال زراعی شاهد باشیم. 

وی افزود: کود لازم به‌موقع تأمین و تحویل زارعان شده است و توصیه می‌شود زارعان از کودهای فسفاته و پتاسه که نقش مؤثری در تولید محصول باکیفیت دارند، در مزارع استفاده کنند. 

شهبازی با اشاره به اینکه امسال متوسط تولید  گندم استان در اراضی آبی از میانگین کشوری بیشتر بود، توضیح داد: میانگین تولید گندم آبی در کشور ۴.۵ تن در هکتار بود که کشاورزان استان با پنج‌تن تولید رکورد تولید را شکستند. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ابراز امیدواری کرد با ارائه آموزش‌های ترویجی و کارشناسی محققان این بخش امسال متوسط تولید در هکتار را هشت تن در هکتار در گندم آبی برسانند. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان ادامه داد: سال زراعی گذشته درمجموع ۳۹۴ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت گندم قرار داشت و کشاورزان آذربایجان غربی نزدیک بک میلیون تُن گندم را برداشت کردند. 

وی با اشاره به مرغوبیت و کیفیت گندم تولیدی آذربایجان، یادآور شد: مبارزه به‌موقع با علف‌های هرز به میزان ۲۴۰ هزار هکتار و آفات و امراض مختلف ازجمله سن گندم در سطح ۲۱۳ هزار هکتار از دیگر علل افزایش تولید گندم بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید