Iranian Agriculture News Agency

آغاز برداشت گردو از باغات آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به آغاز برداشت محصول گردو از باغات استان گفت: بیش از ۱۲ هزار نفر در تولید و برداشت گردو در سطح استان اشتغال دارند.

آغاز برداشت گردو از باغات آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، علی دیانتی بیان کرد: این استان در تولید گردو رتبه 6 کشوری را دارد. 

دیانتی افزود:  هفت هزار و ۳۱۸ هکتار از باغات استان، باغ گردو است که 6 هزار و ۵۰۳ هکتار باغات بارور و مابقی به‌صورت نهال هستند. 

وی میانگین عملکرد باغات گردو در هر هکتار را بیش از دو هزار کیلوگرم محصول خشک اعلام کرد و گفت: شهرستان ارومیه و سردشت بیشترین میزان تولید گردو در استان را به خود اختصاص داده‌اند و بر اساس برآوردهای انجام شده میزان تولید این محصولات امسال پنج درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ارقام گردوی کشت شده عموما بذری و از ژنوتیپ‌های مختلف است البته در سال‌های اخیر ارقام خارجی و درختان نخبه کشت بافتی و پیوندی نیز در سطح وسیع کشت و در حال توسعه است به طوریکه می‌توان به رقم چندلر، فرنور، پدرو، فرنت و فرانکت و ارقام بومی و کاغذی اشاره کرد. 

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کشت ارقام جدید خارجی دیربرگ و پربازده گردو در استان شروع شده است، ادامه داد: امسال هم به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید، با همکاری کارشناسان باغبانی در سطح شهرستان‌ها و کشاورزان، اقدام به تعویض تاج درختان گردو با عمل پیوند سرشاخه کاری به‌صورت الگویی با استفاده از ارقام جدید به تعداد حدود سه هزار شاخه در سطح استان شده است. 

دیانتی خاطرنشان کرد: این استان از نظر تولید گردوی با کیفیت و مجهز بودن به تکنیک‌های جدید تولید از جمله دستگاه‌های برداشت، تولید نهال گردوی پیوندی، سرشاخه کاری درختان و وجود کارشناسان صاحب نظر رتبه اول کشور را دارد. 

مصرف گردو در تقویت حافظه، استحکام استخوان‌ها و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و برخی سرطان‌ها نقش بسزایی دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید