Iranian Agriculture News Agency

بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی آذربایجان‌غربی وارد شد

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: خسارت‌های وارده به بخش کشاروزی استان در اثر عوامل طبیعی، بیش از ۲۰ هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال است.

بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی آذربایجان‌غربی وارد شد

به گزارش خبرنگار ایانا از آذربایجان غربی، خسرو شهبازی در گفت‌وگوی زنده ویژه خبری از صدا و سیمای مرکز استان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی ، افزود: خسارت‌های وارد شده به 50 هزار هکتار از دیم‌زارهای استان در سال زراعی جاری بر اثر خشکسالی بیش از ۲ هزار میلیارد ریال بوده‌ است. 

رئیس سازمان جهادکشاروزی آذربایجان غربی گفت: تگرگ، سیل، خشکسالی و زلزله از جمله عواملی بودند که به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده‌اند. 

شهبازی با اشاره به اینکه بیش از ۱۵ هزار هکتار از باغ‌های هسته‌دار استان هم دچار خسارت‌های سرمازدگی بهاره شده است، ادامه داد: این سرما بیشتر بر درختان هسته‌دار از جمله زردآلو، هلو، شلیل و گردو خسارت وارد کرد و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۵ درصد محصول باغداران را از بین برده باشد. 

وی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شده میزان خسارت سرما به باغات در حدود ۵۰ هزار تُن محصول باشد، اما می‌تواند با روش‌های علمی و تغذیه‌ای بخشی از این خسارت را برای باغداران جبران کرد. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: یکی از مشکلات باغداران استان این است که بسیاری از آنان امکانات لازم برای روش‌های نوین مقابله با سرما از جمله توربین‌های جابه‌جایی هوا را ندارند و تنها با استفاده از روش سنتی مانند روشن کردن آتش، ایجاد دود و آبیاری با آب چاه با این پدیده مقابله می‌کنند. 

وی تاکید کرد: توزیع نهادههای کشاورزی در استان هم مطلوب بوده و بیش از ۹۱ هزار تن کود برای زراعت استان تخصیص یافته است و از بهمن ماه پارسال تاکنون ۳۸ هزار تن این نهاده‌ها توسط کارگزاری‌ها توزیع شده‌است. 

رئیس سازمان جهادکشاروزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه برای کاهش میزان خسارت وارده به کشاورزان، بیمه محصولات کشاورزی مطمئن‌ترین راه برای جبران خسارات حوادث غیر مترقبه است، ادامه داد: صندوق بیمه کشاورزی لازم است حمایت‌های تحت پوشش خود را به صورت فراگیرتر انجام دهد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید