Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی در آذربایجان غربی تولید شد

حذف و جایگزینی باغات درجه ۳

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی در سطح استان تولید شد.

بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی در آذربایجان  غربی تولید شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی ، اکبر کرامتی در جلسه کمیته فنی باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ، افزود: از این میزان محصولات دانه دارها 65 هزار هکتار با یک میلیون و 128 هزار تن، هسته دارها با 20 هزار هکتار سطح زیر کشت و 185 هزار تن تولید، دانه ریزها با 21 هزار هکتار سطح زیر کشت و 186 هزار تن تولید، میوه خشک با هفت هزار و 700 هکتار سطح زیر کشت، گیاهان دارویی با یکهزار و 600 هکتار سطح زیر کشت، سبزی و سیفی با 61 هکتار و 10 هزار تن تولید در سال قرار دارند.

کرامتی بیان کرد: میزان تولید سیب درختی استان امسال از سطح 65 هزار هکتار اراضی زیر کشت یک میلیون و 122 هزار هکتار بوده که حدود 82 هزار تن به مصرف تازه خوری رسیده و 800 هزار تن به سردخانه های نگهداری میوه منتقل و 240 هزار تن آن نیز سیب صنعتی بوده است .

وی با بیان اینکه این میزان محصول، در شرایط اقلیمی شهرستانهای ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر و میاندواب تولید شده است، افزود: آذربایجان غربی یک سوم سیب کشور را تولید می کند. رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال متوسط عملکرد این محصول 18 تن در هکتار است که در باغات مدرن به 30 تا 50 تن نیز می رسد.

وی با بیان اینکه مساحت باغهای رویشی استان 500 هکتار است اظهار کرد: 45 درصد سیب استان قرمز و پنج درصد از ارقام بومی و بقیه رقم گلدن است.

کرامتی با اشاره به اینکه 30 درصد باغهای آذربایجان غربی درجه سه هستند، اظهار کرد: بالا بودن سن درختان اصلی ترین مشکل استان در بخش سیب درختی است و موضوع پایه بذری مشکل دیگر باغات سیب است.

وی گفت: حذف و جایگزینی باغات درجه 3 و اصلاح و احیای باغات درجه 2با ارقام کم آب بر و متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه دردستور کار قرار دارد.

در ادامه این جلسه در خصوص نقشه راه بهبود وضعیت سیب درختی دراستان و وضعیت تولید نهال در سال جاری توسط اعضای حاضر در جلسه مباحثی مطرح وپیشنهادات کاربردی در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید