Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی:

برداشت ۳۹۰۰ تن دانه روغنی کلزا از مزارع استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: تمامی مطالبات کلزاکاران استان به ارزش ریالی916 میلیارد ریال ، به حساب آنها واریز شد.

تمامی مطالبات کلزاکاران آذربایجان‌غربی پرداخت شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی،  اکبر کرامتی با بیان این مطلب اظهار کرد: برداشت دانه روغنی کلزا از سطح یکهزار و 930هکتار از مزارع زیر کشت این محصول در استان انجام گرفت که امسال در فصل کشت افزون بر 2 هزار و 100 هکتار از زمین های زراعی آذربایجان غربی زیر کشت کلزا رفته بود که نزدیک دو هزار هکتار آن به مرحله برداشت رسید .

کرامتی خاطر نشان کرد: پیش بینی تولید امسال چهار هزار تن بود که 3 هزار و 900  تن دانه روغنی کلزا از مزارع استان برداشت شد که به قیمت 235 هزار ریال از قرار هر کیلوگرم خرید تضمینی توسط مراکز خرید انجام گرفت .

وی ادامه داد: تعداد 9 مرکز خرید دولتی شامل شرکتهای تعاونی روستایی شهرستانهای  بوکان ، نقده، پلدشت، پیرانشهر، شاهیندژ، میاندواب ، مهاباد، چایپاره و ارومیه جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه برداشت کلزا با تعداد 39 دستگاه کمباین مجهز به هد برداشت انجام گرفت، اضافه کرد: امسال بذر یارانه ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه های ریزکارنده و هد برداشت و کارنده نیز به صورت الگویی خریداری و در اختیار زارعان قرار داده شده است.

وی یاد آور شد : تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.

کرامتی تاکید کرد: کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

لازم به ذکر است کشت کلزا در اوایل شهریورماه آغاز می‌شود و برای جوانه‌زدن و رویش اولیه نیازمند آبیاری است؛ این محصول با شروع بارش‌های پاییزه نیازی به آبیاری ندارد و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر سال بعد انجام می‌شود.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید