Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی:

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به آغاز برداشت توت فرنگی در مزارع استان گفت: سالانه 239 تن توت فرنگی گلخانه‌ای در استان تولید و روانه بازار می‌شود.

تولید سالانه 239 تن توت فرنگی گلخانه‌ای در آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، اکبر کرامتی افزود: در سطح استان 10 واحد گلخانه‌ای توت‌فرنگی به مساحت 2.18 هکتار با سیستم هیدروپونیک وجود دارد و محصول تولیدی این گلخانه ها اغلب در بازار داخلی مصرف می شود که امسال از لحاظ مساحت و تولید، ازافزایش 3 درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار است.

وی با بیان اینکه گلخانه‌های توت فرنگی استان اغلب در شهرستان ارومیه متمرکز هستند، ادامه داد: عملکرد این گلخانه‌ها بسیار خوب است و ارقام کشت شده در این گلخانه‌ها کاماروسا، سابرینا ، آلبیون و گاویتا است.

وی با اشاره به اینکه در این واحدهای گلخانه‌ای برای 22 نفر به صورت مستقیم و 44 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی شده‌است، ادامه داد: تولید توت‌فرنگی در گلخانه نسبت به فضای باز عملکرد بالایی دارد و محصول تولیدی دارای کیفیت عالی و عاری از آفات و بیماری است.

کرامتی اضافه کرد: به دلیل تولید خارج از فصل توت‌فرنگی‌های استان به قیمت بالایی به فروش می‌رسد و کشت توت فرنگی در گلخانه از جمله محصولات گلخانه‌ای است که توجیه اقتصادی بالایی دارد.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در استان برای تولید محصول توت فرنگی در گلخانه‌ها گفت: وجود مرکز مهارت آموزی تحت نظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای آموزش علاقمندان به تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک در گلخانه، وجود مرکز تولید نشای ارقام تجاری توت فرنگی در استان، مصرف سوخت کم در واحدهای گلخانه‌ای توت‌فرنگی نسبت به سایر واحدها به دلیل نیاز به دمای کم برای رشد توت فرنگی از جمله ظرفیت های موجود برای توسعه کشت این محصول در استان است.

وی افزود: کشت گلخانه‌ای در استان با هدف کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی و افزایش عملکرد تولید در واحد سطح توسعه می‌یابد.

رییس  سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: با توجه به بحران دریاچه ارومیه و جهت کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و بالابردن راندمان تولید کشت های متراکم و گلخانه‌ای مورد تاکید دولت بوده و در این راستا با ایجاد زیرساخت های لازم در شهرک های کشاورزی و گلخانه‌ای و پرداخت تسهیلات بانکی لازم برای احداث گلخانه از متقاضیان فعالیت در این زمینه حمایت می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید