Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: ساز و کارهای لازم برای تبدیل آذربایجان غربی به هاب نهاده های دامی فراهم شود

ساز و کارهای لازم برای تبدیل آذربایجان غربی به هاب نهاده های دامی فراهم شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، اکبر کرامتی عصر پنجشنبه در جلسه شورای کشاورزی شهرستان مهاباد که با حضور ریبس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست  مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: به دلیل بعد مسافت میزان هزینه‌های باربری بسیار هنگفت است که این امر موجب شده قیمت نهاده‌های دامی افزایش سرسام آوری داشته باشد. 

وی اظهار کرد: برای حل این مشکل آذربایجان غربی می‌تواند نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را از طریق بندر مرسین ترکیه و از طریق شبکه ریلی در بازه زمانی کوتاه چهار تا پنج ساعته تامین کند که وارد کنندگان نهاده ها نیز برای این منظور اعلام آمادگی کرده‌اند. 

کرامتی یادآور شد: تامین به موقع نهاده‌های دامی برای این استان با داشتن۸۴۰ واحد مرغداری و هفت زنجیره طیور و تولید سالانه ۱۱۰ هزار تن گوشت سفید مرغی از اهمیت فراوانی برخورداراست که مسئولان باید برای این امر ساز وکار لازم را پیش بینی کنند. 

وی با بیان اینکه ۲۰۵ هزار خانوار بهره بردار در حوزه کشاورزی استان وجود دارد، اضافه کرد: یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی در این استان وجود دارد که سالانه ۸۵۰ هزار هکتار آن به زیر کشت می‌رود. 

کرامتی همچنین با اشاره به اهمیت ارتقای آموزش در میان بهره برداران ادامه داد: برای ترویچ و انتقال یافته های تحقیقاتی نوین و دانش فنی به بهره برداران نیازمند تامین نیروی انسانی هستیم ، چرا که در حال حاضر خدمت رسانی با ۴۲ درصد نیروی انسانی انجام می گیرد که گستره و ترویج بهینه ها آموزش ها را با چالش ها و مشکلاتی مواجه کرده است. 

وی همچنین با تاکید بر تقویت مراکز خدمات کشاورزی تاکید کرد: آذربایجان غربی در بحث پدافند غیرعامل و سلامت بیولوژیک نیازمند توجه مسولان است، به ویژه در بخش قرنطینه به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و نیروی انسانی نیازمند توجه ویژه و تجهیز امکانات هستیم. 

وی همچنین با اشاره به خسارت دیدن ۱۸۵ هزار کلنی زنبور عسل در سال‌جاری به دلایل نامعلوم، افزود: با توجه به اینکه این استان با ۲۲ هزار تن تولید و داشتن یک میلیون و ۴۰۰ هزار کلنی قطب عسل در کشور است، باید خسارت زنبور داران جبران شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید